Menu

0-6 Aylık Bebekler için En Faydalı Oyuncaklar

Yeni ebeveynler için, yeni doğan bebeğinizin bakım rutinine alışmak zorlu bir süreçtir. Birkaç hafta içinde, planı oturtmaya başlayıp bebek eşyalarını nasıl kullanmanız gerektiğini öğrendikten sonra, bu küçük insanlarla bir oyun zamanı yaratabilmek çok önemlidir.

İşte bu zamana geldiğinizde, en büyük zorluk 0-6 ay aralığındaki bebeğiniz için en faydalı oyuncakları bulmak olacaktır.

0-6 aylık bebeklerin tüm dünyası keşifle geçer. Yeni doğanlar başlangıçta oldukça fazla uykucu olabilirler, fakat zamanla günün farklı zamanlarında onların daha uzun süreler uyanık ve dünyayı seyreder halde olduğunu fark edeceksiniz.

Bebeğinizin programında bu zamanları kollayıp bu zamanları oyun oynamak için değerlendirmek adına yakınlarda eğlenceli oyuncakların bulunduğu bir sepet bulundurmak faydalı olacaktır.

Bu yaştaki bebekler için en kullanışlı oyuncaklar, onların ilgisini çeken ve ses, dokunma, tat alma ve duyma gibi duyularını uyaranlar olacaktır. Bebekler kırmızı, mavi ve sarı gibi parlak ana renkleri görmeyi çok severler. Basit tasarıma sahip kontrast renklere sahip oyuncaklar en iyi seçim olucaktır.

Bebek Oturakları ve salıncakları

Yaylanan bebek oturakları ve salıncaklar birçok bebek bekleyen ebeveynlerin listelerinin başında gelmektedir. Bu oyuncaklar bebeğinizin farklı yetenekleri öğrenmesine olanak sağlar. Bu ürünlerin çoğu oldukça değişkendir ve farklı özelliklere sahip olabilir, bu sayede de bebeğin ilgisini uzun süreler çekebilmektedir. Pahalı ürünler olsa da, bebekler uzun süre bu ürünleri kullanıp bu sırada da birçok yetenek kazanırlar.

Oyun Halısı ve ya Oyun Alanları

Bebekler için oyun halilari

Oyun halılarında genellikle ses çıkaran asılı farklı oyuncaklar ve çıngıraklar olmaktadır ve bu oyuncakları bebekler genellikle başlangıçta gözleriyle izlerler.

Oyuncaklarının hareket ettiğini görüp nereye doğru hareket ettiğiyle ilgilenirler ve gözleriyle onu dikkatlice takip ederler. Kollarını hareket ettirip sallanan oyuncaklarına vurduklarını görebilirsiniz. Aynı zamanda minik bebeğinizin karınları üstünde zaman geçirmeye de ihtiyaçları vardır ve oyun halıları bunun için çok faydalıdır.

Bebeklerin bu yüzüstü yatarak geçirdikleri zaman boyun ve kol kaslarının gelişmesi için de oldukça yararlıdır.

Bu geliştirdikleri kaslar ve kontrol yeteneğini emeklerken ve hatta konuşurken dahi kullanacaklardır. Bu zamanlar için de oyuncak olarak çeşitli ilgi çekici canlı renklerdeki kıvrımlı bebek yastıklarını kullanarak bebeği daha rahat ettirmek mümkün olabilir.

Bütün bebekler yüz üstü durmayı başta sevmezler. Korkmayın ve bazen de siz oyuncak olun. Karnınızın üstüne bebeğinize doğru yatarak, bebeğinize şarkı söyleyip onunla konuşun. Siz bebeğinizi cesaretlendirirken, aileden birinin sesini duymak kadar motive eden bir şey olmayacaktır.

Bebek Çıngırakları

Bebek çıngırakları

Bebekler ellerini, ayaklarını, gözlerini ve birçok duyularını nasıl kullanması gerektiğini keşfederler. Bebek tepkileri başta rasgele olur fakat zamanla etki tepkiyi öğrenirler. Zamanla kendi hareketlerinin üzerinde kontrolleri olduğunu ve buna karşı bir tepki ve ya sevdikleri bir karşılık aldıklarını öğrenirler. Bu sayede de bu hareketleri tekrarlamayı öğrenirler.

Bebekler çıngırakları çok severler. Çok çeşitli ürünler piyasada mevcuttur. Bazı çıngıraklar ses yapıp, yanıp sönen ışıklara sahiptir. Diğerleri yumuşak dokuya sahiptir ama çoğunlukla da sert plastikten yapılırlar. Bebek çıngırakları hafif, yumuşak ve bebeğin elinde tutabilmesine müsait olmalıdır. Aynı zamanda bu ürünleri seçerken salya ve tükürüklerin kolay bir şekilde temizlenebilir olduğuna dikkat edin.

Bebekler de insanların küçük bir modeli gibidir. Onların da sevdikleri, sevmedikleri ve tercihleri olur. Bebeğinize farklı bebek çıngırakları gösterip nasıl tepki verdiklerini gözlemleyin. Bu sayede hangilerinin onların daha çok hoşuna gittiğini anlamanız çok uzun zaman almayacaktır.

Araba koltuğu oyuncakları

Birçok bebek çıngırağının araba koltuğuna, bebek arabasına ve ya yüksek koltuklara kolayca iliştirilmelerini sağlayan klipsleri bulunmaktadır. Bu sayede bebek çıngırakları ile her yerde oynanabilir.

Yumuşak Kitaplar

Bebeklere okumak dil ve kelime dağarcıklarının gelişimi için çok önemlidir. Yumuşak ve kumaşla kaplanmış kitapları ve ya içinde bebeğinizin resimlere bakarken veya sizin okuma yaptığınız sırada yeni kelimeleri duyarken rahatça dokunabileceği kumaş kısımlara sahip olan kitapları tercih edebilirsiniz.

Diş Kaşıyıcıları

Bebekler için diş kaşıyıcaları

Bebekler çıngırakları sevmeyi öğrendikten sonra, elleri ayakları ve ağızlarıyla keşifler yapmaya başladığını fark edeceksiniz. Bu sebeple de oyun sırasında her zaman bebeklerin başında durmaya gayret gösterin. Bebekler neden her zaman oyuncaklarını ağızlarına koyarlar?

Bebekler oyuncakları bütün duyularıyla incelemeyi çok severler. Ağız da bu duyulardan biridir. Diş kaşıyıcıları da bebeklerin diş etlerinin özellikle de yeni diş çıkarmaları sırasında rahatlamasını sağlar.

Bebek Aynaları

Bebeklerin kullanımı için güvenli aynalar

Bebekler aynada kendi yansımalarını görmeyi çok severler. Bazı bebek çıngırakları aynaya sahip olsa da, kumaştan çerçeveye sahip bebeklerin kullanabilmesi için güvenli olan daha büyük bebek aynaları da bulunmaktadır. Özellikle bebeklerin karın üstü emekledikleri zamanda bu oyuncaklar önemli motivasyon kaynağı olabilir.

Uyku oyuncakları

Bebekler uykuyu severler fakat günün farklı zamanlarında uyumayı ve özellikle de gece rutinini öğrenmeleri gerekir. Bunun için de uyku oyuncakları önemlidir. Bu oyuncaklar arasında ninni çalabilen ve sesler çıkarıp bebeğe uyku zamanı geldiğini anlatan yumuşak dolgulu hayvanlar bulunmaktadır.

Yukarıda kısaca özetlemeye çalıştığımız gibi bebeğinizle geçirdiğiniz oyun zamanını daha keyifli hale getirecek çok güzel oyuncaklar bulunabilir. Bu sayede bebeğiniz tercihlerini öğrenmekle kalmayıp, gelişimlerine de destek olacaksınız. Burada önemli olan bir başka husus ise, bebeğinizin oyuncağı ilk anda çok sevmemesi ve ya ağlaması onun yarın bu oyuncağı sevmeyeceği anlamına gelmemektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir