Menu

14 Adımda Karton Kutudan Oyuncak Gemi Yapımı

Siz de evinizdeki malzemeler ile yüzdürebileceğiniz kadar sağlam oyuncak gemi yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Başlı başına bir zanaat olan gemi yapmak için kahverengi kolilerden kesebileceğiniz küçük karton parçalarına, yapıştırıcıya, küçük çubuklara, boya ve biraz tuvalet kağıdına ihtiyacınız var.

İşte kendi geminizi inşa etmek için ihtiyacınız olan 14 adım…

1. İlk adım olarak geminin olmasını istediğiniz yüksekliğe ve uzunluğa göre dar dikdörtgen şeklinde karton hazırlıyorsunuz ve kenar noktalarını eğimli bir yay çiziyorsunuz.
01kartongemi
2. Çizmiş olduğunuz yayların üzerinden fotoğrafta olduğu gibi keserek geminin ön ve arkasındaki kavisli kısmı eşit derecede oluşturacak şekilde fazlalıkları çıkarıyorsunuz.
02kartongemi
3. Geminin iki kenarı ile aynı uzunlukta tam dikdörtgen bir taban kesiyorsunuz.
03kartongemi
4. Taban için kesiğiniz kartonun iki yanına kenarları uhu veya benzeri güçlü bir yapıştırıcı ile yapıştırıyorsunuz.
04kartongemi
5. Kenarların kavisleri nedeniyle tabanı bükerek yapıştırın ve yapıştığına emin olana kadar sıkıca bastırın. Hem içerden hem de dışarıdan yapıştırmanızda fayda var.

05kartongemi

6. 3 tane tahta kokteyl çöp temin ediyorsunuz. Ya da ince ve sert plastikten yapılmış olan pipetlerden de kullanabilirsiniz.

06kartongemi

7. Tahta çöp ya da sert pipetlerinizi geminin tabanına destekler yardımıyla tutkalla ayakta duracak şekilde yapıştırıyorsunuz. Çöplerin ya da pipetlerin zemine yapıştığı yere küçük rulo kartonlarla destek yaparak yapıştırabilirsiniz. İki küçük kürdanı da ortadan bölerek geminizin ön ve arka uç noktalarına sıkıca yapıştırın.

07kartongemi

8. Ardından tuvalet kâğıdını yara bantları boyutları küçük dikdörtgenler olarak kesin. Uhu ya da zamkı bir kapta bolca su kullanarak sulandırın.

08kartongemi

9. Elinize kolayca yapışmayacak kadar sulandırmış olduğunuz yapıştırıcılı suya kestiğiniz küçük tuvalet kâğıtlarını batırın ve geminizin kartonlarını birleştirmiş olduğunu bölgelere yapıştırın. Bu işlem geminizin sağlamlığını artıracaktır. Ve o nedenle çok önemlidir.

09kartongemi

10. Ardından su geçirmemesi için dilediğiniz renkte kalın yağlı boya ile gemimizin dış yüzeyini boyuyoruz.

10kartongemi

11. Şimdi sıra geldi gemimizin yelkenlerine… 3 direğimiz olduğu için, beyaz kâğıttan göz kararı büyüklükte ve dik üçgen şeklinde 3 tane yelken kesiyoruz.

11kartongemi

12. Kestiğiniz kâğıttan yelkenleri direklere dikkatlice yapıştırıyoruz.

12kartongemi

13. Gemimizin boyası kuruduktan sonra ön ve arka en uç noktalarına kestiğimiz kürdanların üzerine de küçük beyaz üçgen kağıtlar yapıştırın ki belli olsunlar.

13kartongemi

14. Geminizin inşa kısmı tamamlandı. Artık yaratıcılığınıza göre dilediğiniz şekilde süsleyebilirsiniz.

14kartongemi

 

İlginizi Çekebilir: Çocuğunuz için ev yapımı bateri davulu

Yorum Yok

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir