Menu

1950’lerden rengarenk oyuncaklar


Oyuncaklar
artık günümüzde çok daha renkli, çok daha fonksiyonel, hatta artık çok daha akıllı… Çıkardıkları sesleriyle, ışıklarıyla hatta sahibiyle konuşan akıllı oyuncaklar bile var.

Hiç düşündünüz çok çok eski yıllarda yani 70-80 yıl önce çocuklar hangi oyuncaklarla oynuyorlardı. O zamanın oyuncaklarının özellikleri nelerdi, neye benziyorlardı?

Bir kısmınız eski oyuncakları gördüğünüzde şu anda sahip olduklarınızdan dolayı kendinizi çok şanslı hissedeceksiniz… Bir kısmınızda eski oyuncakların sadeliğine, sadece insanları eğlendirmek, mutlu etmek adına tasarlanmış oluşuna hayran kalacaksınız.

Sizler için derlediğimiz eski oyuncakları görmeden önce hiçbirinin herhangi bir bilgisayar mekanizması olmadığına, basit fizik kurallarıyla harekete ettiklerine ya da ettirildiklerine dikkatinizi çekmek istiyoruz.  Yani bugün artık daha teknolojik olan oyuncaklarımız gibi değiller!

İşte karşınızda1950’li yıllardan kalma 5 oyuncak:

1 – Eski tren:

1- Eski tren

Yaklaşık 70 yıl öncesine ait bir oyuncak tren. Tamamıyla metalden yapılmış ve üzerine yapıştırılmış renkli kağıt etiketlerle pencereleri, demir tekerlekleri çizilmiş. Arka bölümüne de treni sürebilsin diye plastikten küçük bir makinist kondurulmuş.

2 – Eski bir yarışı otomobili:

2- eski-yarış otomobili

En az 50 yaşındaki bu oyuncak da günümüz teknolojisi ile evrim geçirmiş olan Formula 1 araçlarının eski versiyonu. 2 numaralı yarış aracını süren pilot da o yılların kıyafeti gözlüğü ile oyuncağı nostaljik oyuncak havasını desteklemiş.


3- Ahşap Ördek:

3 - Ahsap-ordek

Ahşaptan yapılmış bu küçük tekerlekli ördek de 1950’lerin en popüler oyuncaklarından biri. O yıllar çocuklar ucuna ip bağlayıp ördeği arkasına katarak geziyorlar ve çok eğleniyorlardı.


4- Rengarenk eski oyuncak otomobiller: 

4 -Rengarenk eski-arabalar

Fotoğrafını görmüş olduğunuz bu 6 rengarenk oyuncak otomobilin ne kadar eski oldukları üzerlerindeki dökülmüş boyalardan belli oluyor. En az 70 yıl önce üretildikleri düşünülüyor.

5- 1950’lerden bardak:

5-bardak

1950’li yıllarda çocukların neler ile oynadığına dair oyuncaklardan örnekler gördük. Oyuncak değil belki ama o yıllarda çocuklar işte böyle eğlenceli bardaklardan su içiyorlarmış.
Demirden yapılmış olan bardaklar büyük kulpları ve rengarenk desenli gövdeleri ile çocukların su içerken çok mutlu olduklarını tahmin etmek çok da güç değil.

 

İlginizi Çekebilir: Çocuklarınızla birlikte sizde eğlenin 5 eğlenceli ahşap oyuncak

Etiketler:
Yorum Yok

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir