Menu

6 Adımda Kardan Adama Dönüşen Çoraplar

 

Çoraptan kardan adam nasıl yapılır?

Artık soğuk havalar kendisini iyiden iyiye hissettirmeye başladı, önümüz kış… Kış deyince herkesin aklına hemen kar gelir.  Çocuklar için kar demek aynı zamanda kardan adam demektir, kış aylarındaki en büyük eğlencelerdir kardan adam yapmak!

O soğuk kış günlerinde sokağa fırlayıp hemen arkadaşlarımızla ailemizle birlikte kocaman kardan adam yaptığımı günleri ve nasıl da eğlendiğinizi hatırlayın.

Şimdi size çok sevimli bir kardan adam oyuncağının nasıl yapılacağını anlatmak istiyoruz.  İster çocuklarınızın oynayabileceği isterseniz de evinizin bir köşesinde çok şık bir süs olarak kullanabilirsiniz.

Çoraptan kardan adam yapabilmek için biri beyaz, diğeri renkli ve tercihe göre desenli olmak üzere iki çift çoraba ihtiyacınız var. Bir de kardan adamımız temel maddesi olacak olan yaklaşık bir avuç pirinç gerekiyor.

 
1 – İlk adım olarak beyaz çorabımızı topuk kısmının 2-3 parmak üstünden kesiyorsunuz. Çorabın boyutu kardan adamımızın büyüklüğünü belirleyeceği için özgürsünüz. Sonrasında kesiğiniz çorabını içini pirinç ile doldurup bir iki tane paket lastiği ile sıkıca sıkıştırın.

01-Çorabı-bağla

 

 

2- Beyaz çorabı doldurup ağzını sıkıca kapattıktan sonra mümkünse eski bir soket çorabınızı fotoğrafta gördüğünüz gibi üç parçaya bölüyorsunuz. Bu çorap desenli ve renkli olursa kardan adamınız o kadar şık olur. Yani tasarım kısmı olan çorap deseni sizin zevkinize kalmış.

02- kesilmiş halde çoraplar

 

 

3- Kesmiş olduğunuz renkli çorabın ortadaki en büyük parçasını alıyoruz.

03-kesilmiş halde çoraplar2

 

 
4- Fotoğrafta gördüğünüz gibi pirinç doldurduğumuz beyaz çoraba geçirip bir iple dağlıyoruz. Bu kardan adamımızı gövde kısmı olacak.  Üstte kalan kısım ise kardan adamımızın baş bölümü oluyor.

04-kardan adamı giydir

 

 
5- Renkli çorabımızın kesiğimiz burun bölümünü de kardan adamımıza şapka olarak tepesine konduruyorsunuz.

05-şapkasını tak

 

 
6- Evinizde bulabileceğiniz turuncu ve siyah renkte kumaş, iplik gibi malzemelerle de göz ve burun oluşturduktan sonra sevimli kardan adamınız hazır.

06-kardan-adam-son-hal3

 

 
7 – Evde kullanmadığınız eskiyen temiz beyaz çoraplarınız ve renkli çoraplarınızı atmak yerine böyle şık oyuncaklar, süsler yapabilirsiniz. Çocuğunuza oynayabileceği bir sevimli oyuncak üretirken, çocuğunuzla birlikte yaparak onun el becerilerini de artırmış olursunuz.

07-kardan-adam-son-hal2

 

 
8 – Renkli çorap yerine beyaz çorap kullanarak da tasarımlar yapabilirsiniz. Hayal gücünüzü kullanarak çeşitli malzemeler ile kardan adamlarınızı süsleyebilirsiniz.

08-kardan-adam-son-hal

 

İlginizi Çekebilir: 1950’lerden rengarenk oyuncaklar

Yorum Yok

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir