Menu

7 Adımda Yumurta Kolisinden Tırtıl Nasıl Yapılır?

Evinde yumurta bulundurmayan sayısı yok denecek kadar azdır. İnsan sağlığı üzerindeki faydaları saymakla bitmeyen her derde deva olan yumurta aldığınız yumurta kolilerini çöpe mi atıyorsunuz? Peki o yumurta kartonlarından onlarca ev yapımızı oyuncak ve evinin için sevimli dekorasyon süs eşyaları yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

Daha önce defalarca çöpe atmış olduğunuz yumurta kutuları ile tasarlarken de yaparken de eğelenebileceğiniz birçok oyuncak üretebilirsiniz. Küçük sevimli tırtıl da onlardan bir tanesi… Sadece sulu boya, düzgünce kesilmiş bir parça yumurta kartonu, ve inci boncuklarla evinizin bir köşesinin süsleyen bir tırtılı dakikalar içerisinde yapabilirsiniz.

Sevimli tırtıl için atmanız gereken sadece 7 adım var…

1-) İlk olarak her markette bulabileceğiniz yumurta kartonunu buluyoruz. 30’lu yumurta almanıza gerek yok marketlerden isteseniz de size kolayca temin edecektirler.

01yumurta-kartonundan-tirtil2-) Yumurta kolisini kesme işinde küçük bir detay mevcut. Keserken bir çıkıntının tamamını ve o tam çıkıntının sağ ve solundaki çıkıntıları da ortasından makas ya da falçata yardımıyla kesiyorsunuz.

02yumurta-kartonundan-tirtil3-) Çıkardığınız parçayı sulu boya ile dilediğiniz renklerde boyayabilirsiniz. Fıstık yeşili, sarı turuncu, pembe gibi renkler dekorasyon ya da oyuncak olarak kullanacaksanız tırtılınız için çok sevimli renkler olacaktır.

03yumurta-kartonundan-tirtil4-) Boyası kuruduktan sonra fotoğrafta gördüğünüz şekilde bir delgeç yardımıyla nizami küçük iki delik açıyoruz. Delgeç yoksa şiş ile de bu delikler açılabilir.

04yumurta-kartonundan-tirtil5-) Tırtılınızın en önemli parçası olan antenleri için tütün mamulleri satan dükkanlarda bulabileceğiniz renkli pipo temizleyicisi kullanıyoruz. Pipo temizleyicisi bulamazsanız bakır tele yapıştırıcı yardımıyla renkli yün ip sarararak da işinizi görebilirsiniz. Fotoğrafta göründüğü gibi açmış olduğumuz deliklerden geçirip uçlarını kıvırıyoruz ve yaratıcılığınıza göre antenlere dilediğiniz şekli verebilirsiniz.

05yumurta-kartonundan-tirtil6-) Göz olarak evinizde bulabileceğiniz pul veya boncuklarda göz yapabilirsiniz. Ya da tuhafiyelerde hazır göz şeklindeki pullardan alabilirsiniz.

06yumurta-kartonundan-tirtil7-) Keçeli kalem ile dilediğiniz ruh halinde bir ağız şekli de kondurdunuz mu, işlem tamamdır. Artık elinizde ne kadar süs malzemesi varsa hayal gücünüze, zevkinize göre tırtılınızı süsleyebilirsiniz.

07yumurta-kartonundan-tirtil

 

İlginizi Çekebilir: 14 Adımda Karton Kutudan Oyuncak Gemi Yapımı

Yorum Yok

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir