Menu

Bebeğiniz İçin Eğitici ve Eğlenceli Küp Yapımı

 

Oyuncaklar her yaştan çocukla içindir.  Hatta oyuncaklar her yaştan insana hitap edebilir.  Sadece biz anne ve babalar olarak çocuklarımıza hangi yaşta hangi oyuncağı aldığımıza, çocuğumuza hangi oyuncağı sunduğumuza dikkat etmeliyiz.

Çünkü çocuğumuza verdiğimiz oyuncak oynaması için uygun olmayabilir (büyüklük, ağırlık vs.), oynaması için sakıncalı olabilir (kesici veya delici kısımları olması gibi) ya da en önemlisi doğru yaş grubu oyuncak olmadığı için çocuğunuza hitap etmeyebilir.

Mesela 3 aylık bebeğinizin yanına oynaması için kocaman bir futbol topu koymayacağınız gibi… Belki rengarenk bir top koyarsanız ilgisini çekebilirsiniz ama bu durum o futbol topunu doğru oyuncak yapmaz.

Onun yerine bebeğinizi dikkatini çekebilecek, eline alıp oynayabileceği hatta üzerine rakamlar harfler yerleştirerek eğitimine daha 2-3 aylıkken başlayabileceğiniz bir oyuncaktan bahsetmek istiyoruz.  Evinizdeki kullanmadığınız atmak üzere olduğunuz tekstil ürünlerinizden keseceğiniz kumaşlarla yapabileceğiniz bir oyuncak.

İşte bebeğiniz için çok kolayca yapabileceğiniz eğitici küpün yapın aşamaları..

1- Kullanacağınız malzemeler fotoğrafta gördüğünüz gibi, evde kolayca bulabileceğiniz sünger, atmaya karar verdiğiniz elbiselerinizden, pantolonlarınızdan keseceğiniz kumaşlar, renkli ipler ve dikiş seti…

01-ev-yapimi-kup

Not: Tek parça sünger yoksa küp şeklini oluşturacak birden fazla süngeri de bir araya getirerek kullanabilirsiniz.

2-  İlk olarak elinizdeki  kumaşlardan yapmak istediğiniz küpün boyutları kadar  6 adet eşit ölçilerden kare kumaşlar kesiyorsunuz.

02-ev-yapimi-kup

3- Küpü süslemek için desen olarak kullanacağınız şekilleri de elinizdeki kumaşlardan kesip hazır ediyorsunuz. Bu desenler rakam olabilir, harf olabilir, geometrik şekiller olabilir… Kısaca nasıl hayal ediyorsanız o olabilir.

03-ev-yapimi-kup

 

4- Bebeğiniz oynarken daha fazla dikkatini çekmesi için kesmiş olduğunuz kare kumaşları kenarlarından yarım cm kadar içeriden renkli iplikle (her bir kareye farklı ip olabilir) dikiş yapabilirsiniz.

04-ev-yapimi-kup

 

5-  Küpünüzün çevresi için parçaları ikişer ikişer birbirine diktikten sonra küp şeklinizdeki süngerin etrafında süngeri sıkıca saracak şekilde birleştiriyorsunuz.

05-ev-yapimi-kup

06-ev-yapimi-kup

6- Son olarak da kalan iki kumaşı küpün alt ve üst kısmı olarak birleştirip süngerinizin etrafını kaplayarak küpünüzü tamamlıyorsunuz.

07-ev-yapimi-kup

08-ev-yapimi-kup
Kumaşlarla dikmiş olduğunuz küpü çocuğunuzun dikkatini çekebilmesi için dilediğinizde işleyip süsleyebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir: Ağzı büzülebilir bez oyuncak torbası yapımı

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir