Menu

Boraks Kullanmadan Tek Malzemeyle Slime Yapmanın 5 Yolu

Slime videoları ve slime tarifleri artık internet fenomeni olmak için neredeyse yeterli bir araç haline geldi. Slime yapmak için internette birçok tarif mevcut ve bunların içerisinde genelde tutkal ve boraks gibi zararlı kimyasallar bulunuyor. Bu kimyasallara dokunmak hem alerjik ve derimize zarar veren muhtemel kanserojen etkilere neden olabilir. Henüz böyle bir durum kanıtlanmış olmasa da ileride böyle bir etkinin oluşmayacağının garantisini vermek pek mümkün değil. Bu sebeple elimizden geldiğince slime hazırlarken bu tip kimyasalları kullanmamak ve boraks kullanmadan olabildiğince az malzemeyle slime yapmaya çalışmak oldukça önemli. Ayrıca slime hazırlarken tek kullanımlık eldiven kullanmanızı ve işiniz bittikten sonra bu eldiveni çöpe atmanızı tavsiye ederiz.

Biz de bu yazımızda sizler için boraks kullanmadan neredeyse tüm evlerde çok basit bir şekilde bulunabilecek malzemeler kullanarak hazırlayabileceğiniz slime tariflerini vereceğiz.

İşte boraks kullanmadan ve sadece tek malzemeyle slime yapabilmenizim 5 eğlenceli yolu

1.Bulaşık Deterjanı ile slime yapımı

Bulaşık deterjani slime

Tercihen sarı ve ya başka renkte bir bulaşık deterjanını plastik bir kaba dökün. 45 dakika derin dondurucuda hiçbir şey eklemeden bekletin ve slime hazır olucaktır.

2. Şampuan ile slime yapımı

şampuan slime

Cam kaseye krem şeklinde olan, Dove şampuanları gibi dökün ve biraz karıştırın.20 saniye mikrodalgada bekletin ve krem halinden biraz daha sıvı bir hale geldiğini göreceksiniz. Daha sonra bu sıvıyı derin dondurucuda 20 dakika dondurun.

3.Uhu stick ile slime yapımı

uhu stick slime

Uhu sticki kabından döndürerek çıkarın ve cam bir kasenin içine küçük parçalar halinde bıçakla kesin. üzerine yarım küçük bir bardak su ekleyin. 50 saniye mikrodalgada ısıtın. bir kaşık yardımıyla ısınmış olan karışımı iyice karıştırıp homojen hale getirin. bu karışıma istediğiniz renkte gıda boyasını damlalığı yardımıyla 10 damla olarak ekleyip tekrar karıştırın. Derin dondurucuda bu karışımı 15 dakika bekletin ve slime hazır hale gelecek.

4. Duş jeli (vücut sabunu) ile slime yapımı

duş jeli slime

Cam bir kap içerisine yine tercihen içi krem içeren Dove gibi bir duş sabununu dökün. 15 saniye mikrodalgada ısıtıp, 15 dakika derin dondurucuda bekletin. Slime hazır hale gelicek.

5. Diş macunu ile slime yapımı

diş macunu slime

Diş macunu ile yaptığını slime daha cıvık bir kıvamda olabilir. Bunun için Colgate gibi basit ama iki renkli bir diş macunu tercih etmeniz faydalı olucaktır. Yaklaşık yarım tüp kadar cam bir kase içerisine sıkın ve diş macununu bir kaşık yardımıyla kase içinde karıştırın. Karışımı 20 saniye mikrodalga fırında ısıtın ve daha sonrasında ise 20 dakika derin dondurucuda bekletin.

Boraks gibi herhangi zararlı ve zor bulunan bir kimyasalı kullanmadan sadece tek malzemeyle kolay bir şekilde yapabileceğiniz slime çeşitlerini size anlatmaya çalıştık. Aşağıdaki videoyu izleyerek bu slime tarifleri sonucu elde edeceğiniz yumuşaklıkları ve esneklikleri de görebilirsiniz ve sevdiklerinizi evde deneyebilirsiniz. Malzeme miktarlarını arttırdıkça slime büyüklükleri de artacaktır ama evinizin malzemelerini slime için harcamanızı sizlere tavsiye etmiyoruz 🙂 Size iyi eğlenceler.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir