Menu

Çocuğum İçin En Uygun Oyuncak Hangisi?

Yüzlerde oyuncak mağazasında milyonlarca oyuncak seçeneğine her yıl yenileri eklenmektedir. Oyuncaklar; çocukların gelişimin önemli bir parçasıdır. Aynı zamanda çocukların eğlenceli vakit geçirmesini sağlayan oyuncaklar, bazı tehlikeleri de taşıyor olabilirler. Her yıl yüzlerce çocuk oyuncak yaralanmaları nedeniyle hastanelerin acil servislerinde tedavi edilir. Çünkü küçük parçalı ve hareketli oyuncakların birçoğu 3 yaş ve altı çocuklarda boğulma ve buna benzer riskler taşıyabilir.

çocuğum için en uygun oyuncak hangisi

Çocuğum için en uygun oyuncak hangisi?” diye düşünen ebeveynler, oyuncak seçerken öncelikle çocuklarının fiziksel güvenliğini tehlikeye atmayacak oyuncaklar arasından karar vermeye özen göstermeliler. Bunun yanı sıra; zihinsel gelişimlerine de fayda sağlayacak oyuncaklar seçerek; çocuğunuzun düşünme, iletişim kurma, sosyal olma ve diğer becerilerinin gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Oyuncak satın alırken; sadece çocuğunuzun oyun oynayarak vakit geçirebileceği oyuncaklara yönelmemeye dikkat edin. Seçtiğiniz oyuncakların çocuğunuz için eğlenceli olması kadar, yaşına uygun, ışık ve ses gibi uyarıcıların olmadığı ve güvenli oyuncaklar olmasına dikkat edin.

Pediatri uzmanları; oyuncakların çocukların sosyal, zihinsel, fiziksel ve duygusal gelişiminde çok önemli bir yere sahip olduğunu vurgulamaktalar. Oyuncaklar, gelişimsel öğrenme araçları olarak düşünülmelidir.  Seçtiğiniz oyuncaklar çocuğunuzun hayal gücünü kullanmasına izin vermelidir. Maalesef piyasada satılan birçok oyuncak çocukların hayal gücünü kullanmasına izin vermemektedir. Örneğin; peluş hayvanlar, şarkı söyleyen oyuncak bebekler ya da düğmelerine basılan oyuncaklar; çocukları kısıtlı eylemlere yönlendirirler ve hayal güçlerini kullanmalarına izin vermezler. En iyi oyuncaklar, genellikle basit logo ve yapbozlardır. Çünkü bu oyuncaklar çocuğun yaratıcılığını geliştirmeye yardımcı olur ve farklı oyunlar kurmalarını sağlar.

Çocuklarınızın yeni bir şeyler öğrenebileceği ve oynamak için yeni yollar deneyebilecekleri oyuncaklar, gelişimlerini olumlu yönde etkiler. Sizler de çocuklarınız için düşünme becerileri, sosyal becerileri ve öz farkındalıklarını teşvik edecek oyuncaklar seçmeye özen gösterin. Anne ve babalar oyuncak alırken kendi içgüdülerine de güvenerek karar verebilirler.

Yorum Yok

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir