Menu

Çocuklar İçin 5 Farklı Zeka Oyuncağı

 

  Uzmanlar, bireylerin zeka gelişimi sürecinde 0-6 yaş döneminin oldukça önemli bir zaman aralığı olduğunu dile getiriyorlar. 0-6 yaş grubu  içerisinde yer alan çocukların bu dönemde aldıkları eğitimler ergenlik dönemine büyük ölçüde yansıyor. Çocukların özellikle zeka gelişimlerini olumlu düzeyde etkileyecek oyunların düzenli aralıklarla uygulanması tavsiye ediliyor.

 0-6 yaş grubu çocuklar için uygulanabilecek en uygun zeka oyunları:

  • Zeka geliştirici oyunlar çoğunlukla hafızayı ilerletici etkiler içeriyor. Bir hakem ve 2-6 kişi ile oynanan Süper Hafıza oyunu, çocukların stratejik düşünmelerini sağlamaları ve hafızalarını geliştirmeleri açısından uygun bir tercih olabilir.

1_zeka_oyuncaklari

  • 0-6 yaş grubu çocukların zeka gelişimlerini düzenlemek için konsantrasyon sağlamalarını başarabilmeleri oldukça önemli. Zekanın bir konsantrasyon zemini oluşturulduğunda etkili bir şekilde kullanılabileceği öngörülüyor. Halka çıkarma oyunu konsantrasyon ve zekanın bir arada kullanılabilmesi için olumlu etkiler içeriyor.

2_ahsap_zeka_oyuncaklari

  • Çocukların zeka potansiyellerini açığa çıkarmak için parça-bütün ilişkisini sağlamak iyi bir başlangıç olabilir. Çoğunlukla dışa dönük bir algıya sahip olan çocuklar parça-bütün ilişkisini sağlayarak zekalarını daha etkili bir şekilde kullanılabiliyorlar. Metal zeka oyunları, parçaları birbirlerinden ayırıp tekrar birleştirebilme üzerine kurulu bir konsept içeriyor. Bu durum 0-6 yaş grubundaki çocukların dış dünyayı daha iyi kavrayabilmeleri açısından oldukça önemli. (Büyük parçalı çocukların yutamayacağı oyuncaklar tercih edilmeli)

3_parca_butun_zeka_oyuncaklari

  • Zeka gelişimini sürdüren bir bireyin algı olarak belli bir yoğunluğa sahip olduğunu söyleyebilmek mümkün. Bu yoğunluğu belirli pratiklerle geliştirerek süreklilik arz etmesini sağlamak Solo Test ile gayet mümkün. Oyun tablası üzerinde yer alan 33 delik ve 32 piyon ile oynanan bu oyun zeka gelişimi konusunda başlangıç seviyesi olarak değerlendirilebilir. Özellikle çocuklar üzerinde beyin jimnastiği sağlamak açısından yeterli ve pratik düzeydedir.

4_algi_zeka_oyuncaklari

  • Çocukların zeka gelişim düzeylerini test etmek ve bir derecelendirme sağlamak için kullanılan birçok yöntem bulunuyor. Özellikle görsel algıyı ve görsel hafızayı geliştirebilmek amacıyla tercih edilen Labirentler oyunu 3-6 yaş aralığındaki çocuklar için hem eğlenceli hem de yararlı bir düzeydedir. Çocukların belli bir hedefe yoğunlaşabilmeleri ve bu hedef üzerinden belirli stratejiler geliştirebilmeleri açısından Labirentler oyunu en iyi seçenekler arasında.

5_labirent_zeka_oyuncaklari

 

 İlginizi Çekebilir: Yeni Nesilin En Sevdiği Oyuncaklar Akülü Arabalar

Yorum Yok

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir