Menu

El Yapımı 5 Harika Oyuncak

Sokaklardan çıkmış 5 klasik oyuncak

Günümüzde 30’lu yaşlarında olan herkesin çocukluğunda bugünkü neslin göremediği türden oyuncaklarla büyümüştür. 1980’ler 90’lar diye tabir edilen o yıllarda annelerin babaların aldığı oyuncakların yanı sıra bir de bugün bile hatırlanacak türden sokakta icat edilmiş onlarca oyun ve oyuncak vardı.

Şimdi gelin onlardan birkaç tanesini hatırlayalım…

Çivili futbol tahtası

civili-tahta-futbol

Özellikle erkek çocukları için unutulmaz ve vazgeçilmez oyuncaklardan biriydi çivili futbol tahtaları… Futbol oyunlarının bilgisayar veya oyun konsollarında değil de ya sokaklarda taş üstü kalelerde ya da  çivili tahta üzerinde oynandı dönemlerdi. Mahallenin marangozundan alınan tahtaya çiviler çakılır ve bir bozuk para ile parmaklar aşınıncaya kadar oynanırdı.

Bilyeli tahta arabalar

tahta-bilyalı-araba

Eğer mahallenizde hafif yokuş bir sokak varsa çok şanslıydınız. Yapacağınız bilyeli tahta araba ile başka sokaklara gitmenize gerek yok. Tahtalardan benzer tasarımlarla direksiyonuna varıncaya kadar yapılan, tekerlek niyetine ayaklarına bilyeler takılan oyuncaklardı. Geleceğin mühendislerinin tasarımcılarının ilk eğitim aldığı yerlerdi sokaklar.

Uçurtma

ucurtma

Uçurtma uçurmanın keyfini sadece yaşayanlar bilir. Uçurması kadar yapması da ayrı bir keyif olan uçurtma tam anlamı ile bir tutkudur. Rengarenk kaplamaları, upuzun kuyrukları ve mahallede en büyük uçurtma mücadelesine girmiş çocuklar… Neredeyse her çocuk uçurtma yapmayı da uçurmayı da bilirdi.

Gazoz kapağı oyunları

gazoz-kapak
Bakkalların önünde sokaklarda gezilir ve adım adım gazoz kapağı toplanır. Sonrasında yine evden annelerimize gidilir ve bu kez daha büyük olan kavanoz kapağı istenirdi. Eğer mümkünse kavanoz kapağının içi daha ağır olması için macun ile doldurulur ve sırayla dizilen gazoz kapaklarını çok uzaklardan vurmak için bir silah görevi görürdü bizim için.

Karton maket evler

karton-makeevler
Şimdiye kadar sadece erkek çocuklarının sokaklarda keşfettiğioyuncaklardan bahsettik… Biraz da karton maket evleri hatırlayalım. Gazetelerin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Spor ve Gençlik Bayramı, karne günleri, bayramlarda verdiği kartonlar belirtildiği gibi kesilir ve birbirine yapıştırılırdı.

 

İlginizi Çekebilir: İşte Dünyanın En Pahalı 5 Oyuncağı

Yorum Yok

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir