Menu

Eskilerden birkaç oyuncak

Solo test ve yap-boz… Aslında onlara oyuncak demek ne kadar doğru bilmiyoruz. Ama çocuklarımızın zamanını geçirmesine yardımcı olduğu için evet onlar da oyuncak sayılır. Hem de eğitici oyuncaklar arasında sayabiliriz. Gelişen teknoloji, bilgisayar ve internetin hayatımıza daha çok girmesi ile birlikte bu tür oyuncaklar artık sadece nostalji köşelerinde yerlerini aldı

Solo test ve yapboz oyuncakları 2000’li yıllara girdiğimizden bu yana pek ortada görünmüyor olabilirler. Ama özellikle 30’lu yaşlarında olan herkesin mutlaka sarısından, yeşilinden, mavisinden, kırmızısından bir solo testi, ya da evin bir köşesinde masaların, koltukların üzerinde unuttuğu kısacası evin her köşesinde karşımıza çıkabilen bir yapboz oyuncağı olmuştur. Şimdi gelin onları bir hatırlayalalım..

Önce solo test…

Solo test1:

solo test1

Yuvarlak ve üzeri delikli genellikle plastikten yapılmış bir oyun düzeneği vardı. Üzerindeki deliklere oturtulan 32 piyon olur ve o piyonları yuvarlak yüzeydeki deliklere dizerdik. 33 delik 32 piyonumuz olduğu için en ortadaki deliği boş bırakıp oyuna başlanırdı.

Solo tes2:

solo-test2Oyunun amacı, üzerinden atladığın piyonu oyunu alanı üzerinden alıp ilerlemek ve tek bir piyon kalana kadar tüm piyonları toplamaya çalışmaktı.

Peki ya yapbozlar…

Yap boz 1:

yapboz1Kaydırmalı yapbozlarla da çok zaman geçirirdik. Bazen inat eder saatlerce oynadığımız bile olurdu. Var olan bir resmi tamamlamaya çalışırken adeta kendimizi kaybederdik.

Yap boz 2:

yapboz3Yaparken günlerce uğraşır, ama bozması 15-20 saniye sürerdi. Genelde 12,16 veya 20 parçadan oluşturur, kaydırarak resmi tamamlamaya, daha doğrusu düzeltmeye çalışırdık. 

 

İlginizi Çekebilir: Hem doğal hem özel olsun diyenlere 10 farklı örgü oyuncak

Yorum Yok

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir