Menu

Geçmişden Günümüze Oyuncak

OYUNCAĞIN YARARLARI VE GELİŞİMİ

OYUNCAĞIN YARARLARI VE GELİŞİMİ

Oyuncaklar hayata ve onun zorluklarına karşı insanların kendisini geliştirmesini sağladığı materyallerdir. Hata yapmak her zaman hayatta ucuz sonuçlar doğurmaz bazen acı ve üzücü sonuçlar doğurabilir o yüzden hayatta her şeyi deneme şansımız yoktur. İşte oyuncaklar bu deneyimi zararsız bir rol model olarak gerçekleştirmemizi sağlar. Bir nevi insanı hayata hazırlayan hayatla ilgili deneyim kazanmamızı sağlayan nesnelerdir. Özellikle çocukların hayatla ilgili tecrübelerini geliştirmesini nesnesel somut kavramları tanımasını sağlayan yine oyuncaklardır. Oyuncaklar çocukların ilgi alanlarına ve meraklarına göre çeşitlilik gösterebilir. Bir kız çocuğu oyuncak olarak oyuncak bebekleri seçerken bir erkek çocuğu taşıt çeşitlerinden oluşan oyuncakları tercih edebilir cinsel ve kişisel özellikleri tanımakta hayattaki rolünü benimsemek ve bu role kendisini motive etme konusunda oyuncaklar çok önemlidir. Bunların dışında iyi zaman geçirmek ve eğlenmek için de oyuncaklar kullanılmaktadır ki bu amaç gündeme geldiğinde oyuncak yalnızca çocuklar için olmaktan çıkıp yetişkinler için de bir zaman geçirme eğlenme aracı olmaktadır.

Teknolojinin geliştiği günümüzde oyuncaklar da değişim göstermiştir eskiden kendi imkanları ile ahşap taş ya da bazı geri dönüşüm malzemeleri kullanılırken günümüzde teknolojinin imkanları oyuncak üretimi ve kullanımında da kendisini göstermektedir. Bilişim teknolojisi de bu konuda yine günümüzde başta gelmektedir. Eskiden metal halkalardan yapılan tekerleklerin yerini bu gün bilgisayar üzerinden oynanan yarış ya da otomobil oyunları, kızların mısır koçanı ve mısır püsküllerinden yaptıkları oyuncak bebeklerin yerini ağlayan hatta soru sorulduğunda cevap verebilen teknolojik bebekler, Tahta parçalarından yapılan ve at olarak kullanılan uzun sırıkların yerini ses çıkaran hareket eden oyuncak at modelleri telden direksiyon yapılarak kullanılan otomobillerin yerlerini şarjlı büyük araçları aratmayacak özelliklerle donatılmış akülü araçlar almıştır. Çağın ve teknolojinin gelişmesiyle değişime uğrayan pek çok yaşam aracı gibi oyuncaklar da gelişmiş ve belli yaş üzerindeki insanların çocukken oynamış olduğu oyuncaklar ancak büyüklerin anı olarak çocuklara anlattıkları birer hikaye olmuştur.
Her ne şekilde olursa olsun insanların gelişimi hayatla ilgili tecrübelerinin arttırılması, iyi zaman geçirilmesi hayatla ilgili hedeflerin belirlenmesinde oyuncak büyük rol oynamaktadır.

İlginizi Çekebilir: Zihinsel Gelişim İçin tavsiye Edilen Oyuncaklar

Yorum Yok

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir