Menu

Hediye olarak alınabilecek nostaljik oyuncaklar

Bugünün oyuncaklarını beğenen yetişkinler var mıdır bilmiyoruz… Yaşları 30 civarında olanlar için oyuncak deyince akla gelen şeylerin bugünkü çocuklarının oynadıkları oyuncaklardan çok farklı olduğuna eminiz.

Yani aslında biz tam olarak bilgisayarlarının hayatımıza henüz girmediği dönemlerde oynadığımız oyuncaklardan bahsediyoruz. Yani içerisinde bir mikroçip olmayan, birçoğunun sadece mekanik özelliklerinden faydalanarak eğlendiğimiz oyuncaklar.Gelin onları hatırlatalım sizlere…

Oyuncak futbol sahası:

futbol-oyuncak

Çocukken sokaklarda saatlerce top oynadığımız yetmezmiş gibi bir de üzerinde çek bırak futbolcuların olduğu oyuncak futbol sahalarımız vardı. Hatta olur da birisi kırılırsa diye yedek oyuncusu bile vardı.

Oyuncak basketbol sahası:

basketbol-oyuncak

Futbolu olur da basketbolu olmaz mı? O da küçük bir camdan koruyucu baloncuk içerisindeki basketbol sahasıydı. Saha içerisindeki küçük çukurlara top düşer ve hangi takımın deliğindeyse o taraf tuşa basar ve mancınık gibi topu fırlatırdı.

Oyuncak tren seti:

oyuncak-tren

Kimin evinde yoktu ki!  O siyah plastik tren rayları, minik vagonlar ve lokomotifi… Minyatür istasyon binası da vardı. O raylarda süzülür sizde halıya yatıp izlerdiniz.

Manyetik pistte araba yarışı:

manyetik-pist-yaris

8 şeklinde manyetik bir pist ve minik arabalar… Hangi kumandanın pili daha çoksa o kazanırdı ama o zamanlar asıl önemli olan mücadele etmekti.

Balık tutmaca:

oyuncak-balık

Biz balığı böyle tutardık. Oltanın ucunda bir mıknatıs, balığın ağzında bir mıknatıs… Kim denk getirir ve daha çok tutarsa o kazanırdı.

Su tabancası ve su yüzüğü:

su-tabancasi

Su tabancaları, kırmızı, sayı, mavi, yeşil renkte… Su koyduğunuz haznenin küçük plastik tıkacı kırılır ve kaybolursa yandınız.  Artık su tabancanız daha az kurşun alacak! Hele o su fışkırtan şaka yüzüklerine hangimiz maruz kalmadık ki!

Suda halka dizmece:

suda-halka

Küçük su dolu bir ekranda hapsolmuş renkli halkaları çubuğa dizmeye çalışırdık. Hem de tuşlara bastıkça oluşan hava kabarcıklarıyla yapardık bunu…

Fırfır:

fırfır

Bir tane kıvrımlı sopa ona saplanmış ya bir halka ya da minik pervane… Hızlıca aşağıdan yukarı doğru çekersin ve o ucundaki pervane fııırr diye uçuverir… Sonra tabi o pervaneyi arayıp bulması da var.

He-man oyuncağı:

he-man

Gölgelerin gücü adına, güç bende artık! Zamanının belki de tek çizgi filmi: He-Man ve Titrek…  Bir de İskeletor var tabii… Güzeller güzeli She Ra’yı da hatırlatmazsak olmaz!

Power Rangers oyuncakları:

power-rangers

Biraz büyüdükten sonra Power Rangers’lar ile tanıştık… Her renkten savaşçının olduğu ve onların kurtardığı bir dünyada yaşardık hep beraber.  Kolunun mutlaka bozulup çıktığı oyuncakları da vardı hepimizde.

 

İlginizi Çekebilir: Gerçeğine binmek isteyeceğiniz 10 klasik oyuncak araba

Yorum Yok

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir