Menu

KARTON KULLANILARAK ANCAK BU KADAR GÜZEL OYUNCAKLAR ORTAYA ÇIKARILABİLİR

1-Kartondan_deniz_hayvanları

Malzeme sadece bir zemin olabilir ama insan zihninin yapabilecekleri için de sadece bir sıfır noktasından ibarettir. Üretebileceğimiz o kadar çok oyuncak vardır ki karton ile bunlar sadece hayal gücümüz ile yeteneğimiz arasın da gizlidir. Yumurta ambalajı olan kartonlar ya da bir beyaz eşya kutusu ihtiyacımız olan temel malzeme ve boyalar tüm renkleri ile onlara canlılık vermek için gereklidir. Bir de yapıştırıcı ve birkaç süsleme malzemesi hepsi bu gerisi için sadece düşlemek ve ellerinizi kullanmanız yeterli olacaktır.

Uygulama için bir güneş çizip kesmeye başlamak isteyebilirsiniz. Ya da bir ağaç bu çam da olabilir sadece çizip keserek ardından boyama ile ona canlılık vereceğiz ve ayakta durması için bir miktar karton zemin üzerine yapıştıracağız işte bu kadar kolay. Sadece hayal etmenin ortaya neler çıkardığına dair sizlere birkaç resim paylaşıp ilham vermesini diliyoruz. Yapımları için kullanacağız kartonların daha düz bir zemine sahip olması boyama için kolaylık sağlayacaktır. Diğer üretimleriniz için tırtıklı yüzeyleri de işin içine katarak sıra dışı tasarımlar da ortaya koyabilirsiniz.

Bu tür çalışmaların dünya üzerin de ortak bir ismi vardır ve buna Trash Art denmektedir. Çöpe gidecek olan malzemeler ile ortaya oyun oynanabilir bir nesne çıkarmak gerçekten ciddi bir çevreci hareketi olarak algılanmaktadır. Bu hem sizin becerilerinizi sınamanız için gerekli hem de çocuğunuza daha anlamalı olan kendi el yapınız bir oyuncağı verip daha doğal olan bir sürecin yaşanması da sağlayabilmenizdir.

Boyama yapmayı neredeyse her çocuk sevmektedir ve bu işlerin için de minikleri de katarak zevkli bir üretim süreci de yaşanabilmektedir. Sizler keserek oluşturduğunuz karton cisimlerin niteliklerine göre boyamak için onlardan destek alabilir ve onarlın gelişimleri için katkıda bulunabilirsiniz. Zevkli bir süreç için de hem üretim hem de ortaya çıkan sonuçlar ile oyun oynamak için uygun sağlıklı ve doğal oyuncaklar çıkmaktadır. Oynamak için çok uzun ömürlü olmasalar da kolay üretilebildikleri için zevk ile tekrar yapılıp bu anları tekrar çocuğunuz ile yaşamanız da mümkün olabilmektedir.

Karton ve kağıt kullanılarak ortaya çıkarılmış birkaç harika örnek.

1-) Karton Kullanılarak Oluşturulmuş Deniz Canlıları

1-Kartondan_deniz_hayvanları

2-) Tuvalet kağıdı rulosu ile ortaya çıkarılmış değişik bir tasarım 🙂

2-Karton_agac

3-) Karton kutu ve gazete parçaları kullanılarak yapılmış oyuncak kamyon

3-Karton_kamyon_yapimi

4-) Tuvalet kağıdı ruloları ile yapılmış kuş tasarımı

4-Karton_kus_yapimi

5-) Karton parçaları ile oluşturulmuş orman ve hayvanlar

5-Karton_orman_yapimi

 

KAĞIT KULLANILARAK YAPILABİLECEK BİRKAÇ OYUNCAĞA DAHA GÖZ ATALIM

Sıradan düz bir kâğıt ile bunu eğlenceli bir oyuncağa dönüştürmek hem sizi hem de çocuğunuzu etkileyecektir. Bunun için sizlere yapabileceğiniz basit yöntemli ama oyması ve meydana getirmesi zevkli kâğıt oyuncakları paylaşacağız. Kolay katlamalar ile yapılan bu oyuncakların ilk sırasın da herkesin yapımını bildiği kâğıttan gemiler yer almaktadır. Bu herkesin yapabileceği ve kolaylıkla oynamak için kullanılabilecek hem dekoratif hem de kullanışlı bir oyuncaktır.

 

Düz kâğıtları katlayarak da arabalar ve kamyonlar yapıp bunları boyayarak da ortaya çok eğlenceli ve oynaması zevkli oyuncaklar ortay çıkarabiliriz. Bunları oluşturmak için biraz hayal gücü ve yapıştırıcı sizlere fazlasıyla yeterli olacaktır. Bu yapımı zor gibi gözüken kâğıt oyuncaklar için sadece küp şeklin de yaparak bile boyama ile ortaya şık tasarımlar koyabilirsiniz.

KAGIT_KAMYON_YAPIMI

 

Daha eğlenceli ve yapımı renkli olan hayalet oyuncak ise düz bir kâğıttan kolayca kesilerek yapılabilecek olan ve süslemesi tamamen bize kalmış olan bir oyuncaktır ve arka tarafına bant yapıştırılarak ele geçirip oynanabilmektedir. Süsleme için zeminimiz beyaz olarak kalması hayalet figürünün etkili olmasını sağlamaktadır fakat daha renkli bir dünya istiyorsak hayaletlerimiz de renkli olabilir elbette.

hayalet_oyuncak_yapimi

 

 İlginizi Çekebilir: 5 Adımda Çim Adam Yapımı

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir