Menu

Karton Kutudan Oyuncak Televizyon Yapımı

Evinizde atık olarak duran eski bir karton kutuyu çocuğunuzla birlikte eğlenceli bir televizyona dönüştürebilirsiniz. Hem sizin hem de çocuğunuzu eğleneceği, yaparken çocuğunuzun el becerilerini de gelişimini de yardımcı olacak.

İşte adım adım karton televizyonun yapılışı…

1-  Ekranı kes ve kapla:

001-tv-yapimiÖncelikle televizyonunuzun boyutları konusunda özgürsünüz. Ne kadar büyük bir televizyon hayal ediyorsanız o kadarını yapabilirsiniz. Ama belki de ilk deneme için küçük bir tane yapmakta fayda var.
Her yerde bulabileceğiniz basit bir kartondan karar verdiğiniz boyutlarda kare olacak şekilde kesiyorsunuz. Ardından beyaz bant ile tüm yüzeyini kaplıyorsunuz. İsterseniz bantlamak yerine boyayabilirsiniz de… Ama bantlarsanız ekran olarak kullanacağınız karton daha sert ve daha sağlam olacaktır.

2 – Çerçevenin hazırlanması:

002-tv-yapimiEkran için kestiğiniz kare karton ile aynı boyutlarda bir kare daha kesiyorsunuz. Ve bir veya iki santimetre kalınlığında çerçeve olacak şekilde ortasını fotoğrafta gördüğünüz gibi çıkarıyorsunuz.


3- Çerçeve ve ekranın arkasını boyanması:
003-tv-yapimi

Çerçeveyi çıkardıktan sonra televizyonu ne renk yapmak istiyorsanız o renkte boyuyorsunuz. İster keçeli kalem isterseniz sulu boya ile…

4- Ekran içeriğinin hazırlanması
004-tv-yapimi

Şimdi geldik en eğlenceli kısmına! Televizyonunuz hangi kanalı izleyeceğinize bu aşamada karar veriyorsunuz. Çocuğunuzun en sevdiği çizgi film karakteri olabilir. Belki de çocuğunuzun içinden geldiğince çizmek isteyeceği bir resim çalışması olabilir. Bu kısımda oldukça özgürsünüz. Hatta belki de farklı resimler çizersiniz ve gerçek bir televizyonmuşçasına arada değiştirme şansınız olur.

5- Televizyon için destek yapımı
005-tv-yapimi

Yapmış olduğunuz ekranın kendi başına ayakta durabilmesi de önemli. O nedenle ekranın arkasına ekranı ayakta tutacak akıllıca bir çözüm üretebilirsiniz. Yaklaşık 2-3 cm genişliğinde  yaklaşık 15-20 cm uzunluğunda bir karton şeridi fotoğraftaki gibi birleştirip bantlayın.

6- Desteği kuvvetlendirin
006-tv-yapimi

Yapmış olduğunuz desteğin bir tarafına fotoğrafta görmüş olduğunuz gibi küçük bir karton parçası ile güçlendirin.

7- Desteği ekrana yapıştırın
007-tv-yapimi

Kuvvetlendirmiş olduğunuz desteği ekranınızın arka tarafına bantlayın. Sonradan yapmış olduğunuz ek karton desteği ekrana bantlamanızı da kolaylaştırmış olacak.

8- Ekranın içini boyayın

008-tv-yapimi
Çizmiş olduğunuz ve ekran ile çerçeve arasına oturtup bantladığınız resminizi bu aşamada dilediğiniz gibi renklendirip boyayabilirsiniz.


9- Ve televizyon hazır

009-tv-yapimi
İçi de boyandıktan sonra televizyonunuz artık hazır… Ve tabii ki bir de kumanda lazım. O da şimdilik gerçek bir kumanda olabilir.

İlginizi Çekebilir: Bebeğiniz İçin Eğitici ve Eğlenceli Küp Yapımı

Yorum Yok

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir