Menu

MAKET OYUNCAK YAPIMI TEKNİKLERİ

maket_oyuncak

Oyuncak bir çocuğunun hayal gücünü resmettiği en önemli malzemedir. Çocukların yaş ve becerilerine göre doğru tercihler yaparak, gelişimleri adına çok önemli katkılar sağlanabilir. Oyunlarla hayatı tanıyan çocuklar, oyuncaklarla yeteneklerini keşfeder ve farklı durumlarda nasıl kullanması gerektiğini öğrenir. Çocukların el becerilerini geliştirecek oyuncaklar arasında maket oyuncaklar bulunmakta; çocuklar maketleri inşa ederken hayal dünyalarında mini bir yolculuğa çıkmaktadırlar. Arabalar, uçaklar, kamyonlar, gemiler, köprüler gibi pek çok maket oyuncak bulunmakta, oyuncak çeşidi ne olursa olsun çocuklar hem yapım aşamasında hem de oyun aşamasında çok fazla eğlenmektedirler. Maket oyuncak yapımı teknikleri alanında ise farklı oyuncak türlerine göre farklı özellikler bulunmaktadır.

Öncelikle yapılacak oyuncak modelinin bitmiş hali göz önünde bulundurulmalıdır. Bu alanda gemi yapılacaksa geminin bitmiş halini gösteren bir resimde iş görecek bir detay olacaktır. Yapılacak gemi için bir iskelet oluşturulmalıdır. Bu iskelete monte edilecek parçaların hazırlanmasında karton kullanılıyorsa makas kullanılabilir, ancak kontro plak ile yapılıyorsa maket kıl testere gerekebilecektir. Hazırlanan ana iskelet üzerine kesilen parçalar tek tek yerleştirilir. Sonraki aşama kaplama olacaktır. Maketin büyüklüğüne göre çizilen ana resme ulaşmak adına kesilen kaplama malzemeleri ile geminin dış kısımları yapılabilecektir. Maket oyuncak yapımı teknikleri arasında en önemli detay, maket oyuncağa ait plan ve projelerin oluşturulmasıdır. Hazırlanan plana göre iskeletten başlayarak oyuncaklar yapılabilecektir.

Çocuklar maket oyuncaklarla hem el becerileri hem de zihinsel gelişimleri açısından çok önemli mesafeler kat etmeye başlayacaklardır. Özellikle çocukların elini küçük yaşlarda verilen kalem, kağıt, makas ve yönlendirmelerle hazırlanan bu tür oyuncaklar düşünce yapılarında dahi farklı gelişimler ortaya çıkaracak ve daha pratik düşünmeye başlayan çocuklar, ileriki yaşlarda çok daha becerikli ve kendine güvenen bireyler olabileceklerdir. Maket oyuncak yapımı teknikleri, oyuncakların çeşidini ve kullanılacak malzemeye göre değişecektir. Bu açıdan öncelikle oyuncak seçimi yapılmalıdır. Maket yapım aşamasında harcanan emek, maket bittikten sonra mutluluğa ve gurura dönüşecektir. Çocukların saf ve masum dünyalarında oyuncakları yol arkadaşları olacak, ebeveynlerin doğru yönlendirmeleri ile oyuncaklar çocukları hem fiziksel hem de ruhsal olarak ileriki hayatlarına hazırlayacak basamaklar olarak fayda sağlayacaklardır.

 

İlginizi Çekebilir: AHŞAP OYUNCAK BOYAMA TEKNİKLERİ

Etiketler:
Yorum Yok

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir