Menu

Oynamaya doyamayacağınız 6 efsane hobi oyunu

Bazı oyunlar vardır yaşınız kaç olursa olsun unutmazsınız. Önünüze koyulduğunda her zaman oynamak istersiniz. Bazılarıyla küçüklüğünüzden gelen anılarınız da vardır mutlaka.

Mesela yılbaşı gecelerinde toplanan ailelerin, arkadaşlar arasında büyük bir keyifle oynanan vazgeçilmezlerden olan tombala gibi…

Şimdi gelin birçoğu dünyanın her yerinde popüler olan hobi oyunlarını sıralayalım…

Monopoly:

monopoly

Monopoly oyunu dünyanın birçok yerinde yıllardır en popüler oyunların başında gelir. 1929’da bulunan oyun 1935 yılından bu yana panentli olarak üretilmektedir ve üretildiği günden bu yana 750 milyondan fazla kişinin oynadığı tahmin edilmektedir. Bir çift zarla en az iki kişi en fazla 8 kişi ile oynanan oyunda çok fazla versiyonu bulunur. Oyunda şehirler yer alır ve atılan zarda gelen numara kadar kutucuk ilerler ve durduğunuz noktadaki gereklilikleri yerine getirirsiniz. Oyunculara dağıtılan para bittiğinde o kişi oyundan atılır.

Jenga:

jenga

Ailesinin işi nedeniyle Afrika’da yaşayan küçük bir kız çocuğunu bulduğu oyun artık günümüzde dünyanın dört bir yanına yayılmış durumdadır. Oyun 54 küçük tahta parçası ile oynanır ve başlangıçta her sırada 3 tahta dizilerek üst üste oluşturulan 18 katlı kule oluşturulur. Daha sonra oyuncular sırasıyla kuleden bir tahta parçayı tek elini kullanarak çekmeye başlar. Tahtalar azaldıkça kule zayıflamaya başlar ve tahtayı çekerken yıkan oyunu kaybeder.

Tabu:

tabu-oyunu

Tabu oyunu özellikle kalabalık arkadaş gruplarının bir aradayken keyifle oynadığı saatlerce süren çok eğlenceli bir oyundur. Oyun kartları üzerinde bulunan kelimeleri yine aynı oyun kartında verilen yasaklı kelimeleri kullanmadan belirli bir sürede kendi takım arkadaşlarına anlatma üzerine kurulu bir oyundur. Hatta öyle bir oyundur ki çoğu kez kazananı önemli olmadan sabahlara kadar oynarsınız.

Tombala:
tombala

Tombala Türk toplumunun vazgeçilmez oyunlardandır. Bir torbada bulunan 1’den 90 kadar numaralandırılmış küçük pullar ve oyunculara üzerinde bu numaraların yazılı olduğu oyun kartları ile oynanır.  Oyuncular torbadan numaralar çekilirken çıkan numaralara göre seçtiği karttaki haneleri doldurmaya çalışır. Kartındaki tüm numaraları ilk dolduran oyunu kazanır.

Satranç:
satranç

Aslında satranç oyununa sadece bir oyun demek haksızlık olur. Kökeni çok eskilere dayanan hatta birçok ülkede spor olarak kabul edilen bir oyundur.  Damalı bir zemin üzerinde kendine has hareket özellikleri olan taşlarla oynanan satrancı oynayabilmek için strateji, konsantrasyon ve zekanızı aynı anda kullanmanızı gerektirir.

Hatta satranç oyunu mantığı ve stratejileri üzerine binlerce sayfalık kitap bile yazılabilir.

Scrabble Kelime Oyunu:
scrabble

Scrabble bir tür kelime oyunudur ve 2, 3 veya 4 kişi ile oynanır. Oyun tahtası üzerinde kutucuklar üzerinde kendi elinizde bulunan 7 taşı kullanarak anlamlı kelimeler oluşturmaya çalıştığınız, derin kelime haznesine ihtiyaç duyacağınız bir oyundur. Oyuncuların kelime bilgisini geliştirmesini sağlar.

Oyu tahtası üzerinde bulmaca şeklinde bitişik kelimeler oluşturarak kelimeye ve puanına göre skor yaparsınız. Ama bu oyunda da satranç gibi amaç oynamaktır, kazanmak değil

 

İlginizi Çekebilir: Karton Kutudan Oyuncak Televizyon Yapımı

Yorum Yok

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir