Menu

OYUNCAK ARABALARINIZ İÇİN KARTONDAN TÜNEL VE KÖPRÜ YAPIMI

Genellikle erkek çocukları oyuncak arabalarla oynamaya bayılırlar. Peki çocuklarınıza oyuncak arabalarını sürebileceği tüneller, köprüler, rampalar ve yollarla dolu bir sürüş alanı yapmak ister misiniz?

Hem oynaması hem de yapması çok eğlenceli olan bu oyuncak tüneli yaparken hem çocuklarınızın el becerileri hem de hayal güçleri gelişecek. Sadece birkaç karton kutu ve renkli kağıtlar ile çocuklarınız çeşit çeşit köprüler, tüneller ve yollar yapabilirler.

Kısaca en temel mantığıyla nasıl yapılacağını öğrettikten sonra gerisini miniklerimizin hayal dünyasına bırakmanız yeterli  İşte başlıyoruz…

1- İlk olarak iki tane derinliği en fazla 10-15 cm olan karton kutumuzu alıyoruz.  Fotoğrafta görüldüğü iki karşılıklı kenarlarından tünelimizin giriş çıkışı olacak delikler açtıktan sonra kapalı kısmı üstte kalacak şekilde yere kapatıyoruz.

01-Yol ve Tünel

 

2-  Artan karton kutu parçalarından 3-4 tane parça kesiyoruz. Bunlar tünellerin üzerine çıkmak ve inmek için rampalar ve iki tünel arasındaki köprü olarak kullanılacak.  Ve tüm parçaları sulu boyamızla dilediğimiz renkte boyuyoruz. Biz burada maviyi tercih ettik, siz istediğiniz rengi seçmekte özgürsünüz. Hatta dilediğiniz kadar tünel kutusu yaparak her birini farklı renklerde boyayabilirsiniz.

02-Yol ve Tünel

 

3 – Yol olur, tünel olur, köprü olur da trafik ışıkları olmaz mı? Yine artan kartonlardan minik trafik levhaları kesip, trafik ışıklarının renkleri olan sırasıyla kırmızı, sarı ve yeşil dairelere boyayabilirsiniz.

03-Yol ve Tünel

 

4- Trafik ışıklarının oyun alanınıza renk katacağına emin olabilirsiniz.

04-Yol ve Tünel

 

5 – Sıra geldi tünel ve köprülerimizin üzerindeki yolları kesmeye… Yollarda hayal gücünüze göre ya da canınız ne renk istiyorsa o renk kağıtlardan kesebilirsiniz.

05-Yol ve Tünel

 

6-Tutkalı yolları yapıştıracağımız alanlara sürüyoruz.

06-Yol ve Tünel

 

7- İnce bir tabaka olacak şekilde tutkalı güzelce yayıyoruz.

07-Yol ve Tünel

 

8- Ve kestiğimiz yolları tünellerin üzerine yapıştırıyoruz.

08-Yol ve Tünel

 

9 – Evet, tünellerimiz hazır! İstediğiniz kadar tünel yapıp istediğiniz şekillerde dizebilirsiniz. Bir parça oyun hamuru kullanarak trafik levhalarını da yolların üzerine istediğiniz yere serpiştiriyoruz.

09-Yol ve Tünel

 

10-  Sıra geldi en eğlenceli kısmına… Oyuncak arabalarınızı kendi ellerinizle hazırladığınız yollarda ve tünellerde keyifle sürebilirsiniz.

10-Yol ve Tünel

 

İlginizi Çekebilir: Plastik şişeden helikopter yapımı

Yorum Yok

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir