Menu

Oyuncak Güvenliği İpuçları

Oyuncaklar çocuk gelişimine önemli ölçüde katkılar yapmaktadır. Çocuklarımız için en iyi deneyimi sağlayabilmek için aşağıdaki Oyuncak Günveliği İpuçlarını aklımızın bir köşesinde bulundurmamız gerekmektedir.

 

Oyuncak Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

  • Oyuncakları her zaman güvenilir mağazalardan ve bu mağazaların internet dükkanlarından alınız.

Bu tip mağazalar sattıkları oyuncaklara sahip çıkmaktadır ve çoğunlukla da iadeyi kabul etmektedirler. Sokak satıcıları ise genelde sağlık ve güvenlik gereksinimlerini önemsemeyip sahte oyuncaklar satabilir. İnternetten alınan, çocuklara hediye olarak verilen ve ikinci el olarak satın alınmış oyuncakları dikkatlice kontrol ediniz.

  • Bütün uyarıları ve talimatları dikkatlice okuyunuz

Yaş ve güvenlikle ilgili tavsiyelere dikkat ediniz ve ciddiye alınız. Oyuncak üstünde veya ambalajında CE işareti olmayan oyuncakları hiçbir zaman almayınız. CE işareti tüketici rehberi olmasa da, oyuncak üreticisinin AB güvenlik kurallarına uyduğuna dair bir işarettir ve bu kurallar dünyadaki en katı kurallar arasındadır.

  • Çocukların yaşına, kabiliyetlerine ve yetenek seviyelerine uygun oyuncakları seçiniz

Çocuğun kendi yaş grubuna ait olmayan oyuncaklar çocuğu yaralayabilir. Yaş önerisini göz önünde bulundurun. Özellikle 0-3 yaş arasına uygun değildir sembolüne, ve ‘’36 ay altındaki çocuklar için uygun değildir’’ yazısına ve oluşturabileceği tehlikeye dair uyarıya dikkat ediniz.

  • 3 Yaş altındaki çocuklara küçük çıkarılabilir parçalara sahip oyuncaklar almayınız

Bu yaştaki çocukların oyuncakları ağızlarına koyma eğilimi olduğundan dolayı küçük parçalar sebebiyle boğulma tehlikesi yaşayabilirler.

 

Oyuncak Satın Aldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

  • Oyuncağın kullanılması ve bir araya getirilmesi için gerekli talimatları dikkatlice takip ediniz.

Oyuncakla birlikte ambalajlanan talimatları ve bilgileri güvenli bir yerde tutunuz

  • Çocuklar oynarken gözlerinizi üstünden ayırmayınız

Oyuncaklar ile planlanan şekilde ve çocuğun yaş ve becerisine uygun olarak oynandığına emin olunuz. Bazı scooter, bisiklet ve tekerlekli paten gibi oyuncaklarda, kask ve diğer güvenlik kıyafetlerinin giyildiğinden emin olunuz.

  • Oyuncakları zaman zaman kontrol ediniz

Oyuncakların kırılması ve zamanla yıpranması yaralanmalara ve çocuğun sağlığının ve ya güvenliğinin etkilenmesine sebep olabilir. Kırılmış oyuncakları ortalıkta bırakmayınız.

  • Ambalajı oyuncaktan ayırınız

Her zaman talimatları koruyunuz. Çocukların plastik ambalajlarla oynamamasına dikkat ediniz çünkü bu tip malzemeler boğulmalara sebep olabilir.

  • Çocuklarınıza kazaların önlenmesi için oyuncaklarını yerine kaldırmaları gerektiğini öğretiniz

Oyuncakları merdiven ve ya evin meşgul kısımlarında yerlerde burakmayınız.

Eğer oyuncakla ilgili bir güvenlik problemi varsa her zaman bu durumu üreticiye ve ya oyuncağı satan perakende mağazasına bildiriniz.

Kaynak: http://ec.europa.eu/growth/sectors/toys/safety_en

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir