Menu

Oyuncak Satın Alma Rehberi

Oyuncaklar, çocukların becerilerini teşvik eder. Sosyal, zihinsel, duygusal ve farkındalık becerilerini kazanmalarına yardımcı olurlar. Doğru oyuncak seçimi sandığınızdan daha kolaydır; sadece araştırma yapmaya biraz daha zaman ayırmanız gerekir.

oyuncak satın alma rehberi

Çocuklar genç bilim adamları gibidir. Dünyayı keşfetmek ve anlamak isterler. Şekil sıralama oyuncakları ve rol yapmalarını teşvik eden oyuncaklar, çocukların gelişimine önemli ölçüde katkı sağlarlar. Örneğin; çocukların aşçı, doktor, öğretmen taklidi yaptıkları ve hikaye oluşturarak oyun kurmalarını sağlayan oyuncaklar, çocukların öğrenme becerileri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Çocuklar hikaye oluşturabilecekleri oyuncaklar ile hayal güçlerini de kullanırlar. Çocuğunuzun gelişim düzeyine ve çıkarlarına göre oyuncak seçimi yapmanızı öneriyoruz.

Okul öncesi çocuklar, yaratıcı gelişimi tetikleyen oyunlar ile oynamayı severler. Bloklar inşa etmek, bulmacalar çözmek, yapbozlar yapmak onlar için çok daha eğlencelidir.

Okul çağındaki çocuklar yetenekleri ve ilgi alanlarının yanı sıra yeni arkadaşlıklar kurmaya başlarlar. Bilim oyuncakları, müzik aletleri ve buna benzer arkadaşları ile oynayabilecekleri oyuncaklar, dışa dönük ve sosyal bir insan olmalarına yardımcı olur.

Çocuğunuzun yaşı, cinsiyeti, kişiliği, ilgi alanları ve yeteneklerine uygun oyuncaklar tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda çocuğunuza fiziksel sınırlama getiren oyuncaklar yerine üzerinde farklı oyun kurma deneyimleri sergileyebilecekleri oyuncaklar almaya çalışın. Çok zor oyuncaklar alırsanız, çocuklarınız bu oyuncaklarla oynamaya çalışırken başarısız oldukça sinirli, ilgisiz ve üzgün bir hale gelebilir. Seçtiğiniz oyuncaklar çocuğunuzun fiziksel ve zihinsel gelişimine katkı sağlarken, bir yandan da keyif almasını ve eğlenmesini sağlamalıdır. Çocuğunuzun yaşına uygun ve anlayabileceği zorluktaki oyuncaklar tercih etmeye özen gösterin.

Oyuncak satın alırken nelere dikkat edilmeli?

  • Çocuğunuza oyuncak alırken öncelikle güvenli olmasına dikkat edin. Oyuncak etiketi üzerinde yazan tüm güvenlik bilgilerini gözden geçirin. Aynı zamanda yaşına uygun olup olmadığını kontrol edin.
  • Seçtiğiniz oyuncağın aleve dayanıklı, alev geciktirici olarak etiketlenmiş kumaştan yapılmış olmasına dikkat edin. Bu tip oyuncakların yıkanabilir olması da önemlidir.
  • Boyalı oyuncaklar kurşunsuz boya ile kaplı olmalıdır.
  • Kırılabilir oyuncaklar almayın.
  • Köşeleri yuvarlak ve yüzeyi pürüzsüz oyuncaklar seçin. Köşesi sivri olan oyuncaklar almaktan kaçının.
  • Cilası ve boyaları toksik içermeyen ve tüm güvenlik standartlarını karşılayan oyuncaklar alabilrisiniz.
  • Alacağınız oyuncağın çocuğunuzun boyundan yüksek olmamasına dikkat edin.
  • 12 yaş altı çocukların pilli oyuncaklarla oynaması önerilmemektedir.
  • Rahatsız edici derecede gürültülü sesler çıkaran ve ışıkları sürekli yanıp sönen oyuncaklar almamaya özen gösterin. Bu oyuncaklar işitme zararına ve anksiyete neden olabilir.
  • 3 cm’den daha küçük parçalar bulunduran oyuncaklar almayın. Bu oyuncaklar 4 yaşına kadar çocukların boğulma tehlikesi geçirmesine neden olabilir. Eğer evinizde farklı yaş aralıklarında çocuklarınız varsa, küçük parçalara sahip oyuncakları küçük kardeşinden uzak tutmaya özen gösterin.

Çocuklarınız için seçmiş olduğunuz eğitici ve güvenli oyuncaklar; onların fiziksel, zihinsel, duyusal, dil, sosyal, yaratıcı, duygusal ve öğrenme yeteneklerini arttıracaktır.

İlginizi Çekebilir: Oyuncak Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yorum Yok

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir