Menu

Oyuncak Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oyuncak alışverişinde çocukları için doğru bir tercih yapmak isteyen ebeveynler; oyuncak seçiminde çocuklarının fiziksel ve zihinsel sağlığını tehlikeye atmayacak tercihler yapmalılar. Pediatri uzmanları, ebeveynlerin çocukları için oyuncak seçerken dört faktöre dikkat etmeleri yönünde uyarıyorlar. Bu faktörler; güvenlik, çok yönlülük, yaş uygunluğu ve uzun ömürlü olmasıdır.

oyuncak seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Güvenlik

Çocuklarınıza oyuncak alırken; çocuğunuzun güvenliğini tehlikeye atmayacak oyuncaklar seçmelisiniz. Bu yüzden oyuncakların paketlerinin üzerinde yer alan etiketleri dikkatli okumanızı tavsiye ediyoruz. Küçük parçalardan oluşan oyuncaklar çocuklar için tehlike oluşturabilirler. Aynı zamanda hareketli oyuncak parçaları da çocuklar için tehlike arz edebilmektedir. Özellikle 0-3 yaş aralığındaki çocuklara yanıp sönen ışıklı ve yüksek sesli oyuncaklar almamaya özen gösterin. Bu oyuncaklar aşırı uyarılma etkisine sahiptir ve ilerleyen dönemlerde çocuklarda anksiyete bozukluğuna neden olabilir.

Korkutucu maske ve figürlerin olduğu oyuncaklar, çocukların duygusal yönden güven kaybı yaşamalarına neden olabilir. Seçtiğiniz oyuncağın duygusal yönden de çocuğunuzun kendini güvende hissedeceği şekilde olmasına dikkat edebilirsiniz. Aynı zamanda malzeme ve boyasının çocuk sağlığını tehlikeye atmayacak özellikte olması oldukça önemlidir.

Çok yönlülük

Oyuncak seçerken; çocuğunuzun yeteneklerini geliştirebilecek ve zihinsel gelişimine katkı sağlayacak oyuncaklardan yana tercihinizi yapabilirsiniz. Çocuğunuzun renkleri ayırt etme, dinleme, öğrenme  becerilerini geliştirebilecek oyuncaklar seçmeye özen gösterin.

Yaş Uygunluğu

Çocuğunuzun yaşına uygun oyuncaklar seçmeye özen gösterin. Çocuğunuzun gelişimsel olgunluğu ve kişisel gelişimi için oyuncak seçimi oldukça önemli bir husustur. Çocuğunuzun içe dönük veya dışa dönük bir kişiliğe sahip olmasında, oyuncakların önemli etkisi olduğu vurgulanmaktadır.

Cinsel ayrımcılığa teşvik eden oyuncaklardan kaçının. Bazı oyuncaklar hariç, kız ve erkek çocuklarına oyuncak alırken kendi önyargılarınızı kırın. Çocuğunuzun bütünsel gelişimi için sadece cinsiyetine hitap eden oyuncaklar tercih etmeyin. Tabi, çocuğunuzun ilgi gösterdiği oyuncakları almaya da özen gösterin.

Bütçe

Finansal konumunuz ne olursa olsun, oyuncak almadan önce fiyat etiketini gözden geçirin. Popüler ve pahalı oyuncak markaları yerine aynı kalitede daha ucuz alternatifler bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Çocuğum İçin En Uygun Oyuncak Hangisi?

Yorum Yok

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir