Menu

PARMAK KUKLA YAPIMI

parmak_kukla_yapimi

Tüm dünyaları eğlenceli oyunlardan ibaret olan çocukların bu alanda yeteneklerinin ortaya çıkarılması ve oyun zamanının hem eğlenceli hem de eğitici bir aktivite zamanına dönüşmesi için ebeveynlerin daha fazla bilinçli olması gereklidir. Çocukları bir şeyler öğretmenin en kestirme yolu oyundur. Ve seçilen oyuncaklarla çocukların farklı ilgi alanları keşfedilerek, becerisinin olduğu yönde yönlendirmeye devam edilebilir. Oyuncaklar arasında erkek çocuklar için arabalar ve kız çocuklar için bebekler dışında da çok fazla alternatif bulunmaktadır. Özellikle çocukların kendi emekleri ile meydana getirdikleri oyuncaklar, onlar için çok daha kıymetli ve özel olacaktır. Parmak kuklalarda bu el yapımı oyuncaklar arasında yer almakta ve çocuklar için çok keyifli oyuncaklar haline dönüşmektedirler. Parmak kukla yapımı için farklı teknikler kullanılabilmekte, çorapların farklı özellikler eklenerek kuklaya dönüştürüldüğü herkes tarafından en çok bilinen yöntemdir.

corap_kukla_yapimi

Kâğıt tuzluklar üzerinden de parmak kuklalar yapılabilir, hazırlanan tuzluğun kenarlarını yapıştırıp, orta kısma çizilen kırmızı bir dil tuzluk kısımları üzerine yapılan kocaman gözlerle birleşince çocukların istedikleri oyunu sahnelemek için kostüm elde edilmiş olacaktır. Kuklalar kelebeklerden, hayvan figürlerinden, kalp şekillerinden ve daha birçok objelerden oluşabilmektedir. Malzeme olarak karton, örgü, kumaş, kâğıt, keçe gibi malzemeler kullanılabilecektir. Keçe çok pratik bir malzeme olabilecek hazırlamak istenilen şeklin keçe üzerine tasarımlarının yapılmasının ardından kesilip dikilmesi ile şirin mi şirin figürler ortaya çıkacaktır. Parmak kukla yapımı için evde kullanılmayan eşyalardan da yardım alınabilir ve çocukların hayal gücünün zenginleştirilmesine de bu oyuncakların çok önemli katkıları bulunacaktır.

parmak_kukla_yapimi2

Farklı figürler çocuklar için farklı dünyalar demek olacak ve parmağına geçirdikleri figür ile birlikte hayal dünyalarında yeni bir kapı açarak, daha fazla konuşmaya ve kelime dağarcığını geliştirmeye başlayacaklardır. Hazırlanan fil şeklindeki parmak kukla ile çocuk, oyun dünyasında fil gibi davranacak ve çok eğlenceli oyun zamanları oluşacaktır. Parmak kukla yapımı metotları içerisinde annelerin hazırlayabileceği pek çok çeşit bulunmakta, hiç biri bulunmazsa da çocukların sağlıklarına zararlı olmayan boyalarla parmak üzerine yapılan yüzde çocuklarında oyun zamanları için farklı bir oyun seçimi olacaktır.

 

İlginizi Çekebilir: PUZZLE YAPMANIN PÜF NOKTALARI

Yorum Yok

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir