Menu

Plastik şişeden helikopter yapımı

Oyuncaklar sadece çocukların oynaması ya da çocuklarınızla oynamanız için yoktur. Bazen oyuncakları yapmaktır işin eğlenceli kısmı!

Oturup çocuğunuzla birlikte bir oyuncak yapmanın, her bir parçasını birlikte oluşturup bir araya getirmenin ne kadar eğlenceli olduğunu daha önce yaşamadıysanız tahmin bile edemezsiniz

Hem çocuklarınızın yaratıcılığını, el becerisini geliştirmiş olursunuz, hem de çok eğlenceli vakit geçirirsiniz.  İnternette kendi kendinize yapabileceğiniz, malzemeleri evinizde çok rahatlıkla bulabileceğiniz birçok oyuncak mevcut.

Biz de şimdi size onlar arasından yapması, uğraşması en eğlenceli oyuncaklardan bir tanesini anlatacağız. Hem de çöp diye her zaman attığınız malzemeleri kullanarak yapabileceğiniz türden…

Mesela içindekini içtikten sonra çöpe attığınız küçük plastik meyve suyu şişelerinden çok şirin bir helikopter yapabilirsiniz. Ülkemizde toz meyve suyu üreten bir iki markanın, helikopter yapımında kullanabileceğimiz plastik şişeleri mevcut. Zaten birazdan fotoğrafını görünce o markaları tanıyacaksınız.

İşte plastik şişeden helikopter yapımı…

1 – Öncellikle malzemelerimiz, bir adet kapağıyla birlikte beyaz şişe, 3 pipet, bir masa tenisi topu ve küçük bir raptiye ya da başı büyük bir çivi.

01-ev-yapımı helikopter

 

2- İlk iş olarak şişemizin ağzı kapalıyken bir makas ya da bıçak yardımıyla fotoğrafta gördüğünüz gibi pipet geçecek delik açıyoruz.

02-ev-yapımı helikopter

 

3- Sonra ağzına yakın taraftan 4-5 cm mesafeden şişeyi enine ikiye kesiyoruz. Tabanın olduğu bölümden yaklaşık 1 cm kalınlığında bir halka daha keserek çıkarıyoruz.

03-ev-yapımı helikopter

 

4- Üç pipetin ikisini eşit boyda olacak şekilde kıvrımlı tarafı daha kısa kalacak şekilde ikiye bölüyoruz. Son pipeti ise kıvrımlı tarafından daha uzun bırakarak ikiye bölüyoruz.

04-ev-yapımı helikopter

 

5-  Eşit boyda kestiğimiz pipeti, kestiğimiz şişenin taban tarafından çıkardığımız 1 cm’lik parça ile fotoğraftaki gibi zımbayla birleştiriyoruz. Bu kısım helikopterin ayakları olacak. Elimizde kalan 1 adet kıvrımlı pipeti de deldiğimiz kapaktan kıvrımlı kısmı dışarıda olacak şekilde sokuyoruz ve kuyruğumuz oluştu.

05-ev-yapımı helikopterPervane için de eşit şekilde ikiye böldüğümüz pipetin kalan düz kısımlarını çaprazlama şekilde raptiye veya iğne ile tutturarak pervaneyi de hazır ettik.

 

6- Helikopterin ayakları olan kısma ikiye kestiğimiz şişenin kapaklı kısmını da zımbalıyoruz. Bu da helikopterimizin gövdesi oldu.

06-ev-yapımı helikopter

 

7- Son olarak da tüm parçaları bir araya getiriyoruz. Pervaneyi ve kuyruğu taktıktan sonra masa tenisi topunu da ön taraf olarak monte ediyoruz.

07-ev-yapımı helikopter

 

İlginizi Çekebilir: 6 Adımda Kardan Adama Dönüşen Çoraplar

2 Yorum
  1. Ayşe Şubat 21, 2017 / Cevapla
    • OyuncakRehberim Mart 16, 2017 / Cevapla

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir