Menu

PUZZLE YAPMANIN PÜF NOKTALARI

puzzle_yapmanin_puf_noktalari

Çocuk yaşlarda insan beyninin algılama durumu çok yüksek olmakta ve öğrenmeye açık tertemiz bir zihinle 0-6 yaş arası çocuklar en verimli eğitim çağını yaşamaktadırlar. Bu yaşta verilecek eğitimin içerisinde eğlence olmazsa olmaz bir özellik olmakta, bu nedenle oyuncaklar özel kullanımlar içerdiğinde verimli eğitim araçlarına dönüşebilmektedir. Bu eğitici oyuncaklar arasında olan puzzle çeşitleri, çok küçük yaşlarda basit özelliklerde bulunan seçeneklerle çocuklarda dikkat, beceri ve fikir yürütme özelliklerini geliştirebilecektir. Yaş ilerledikçe parçalar artacak ve bu puzzleları birleştirmek memleket meselesi halini alacaktır. Puzzle yapmanın püf noktaları öğrenilerek bu uzun ve meşakkatli yol, oldukça zevkli bir oyuna dönüşecektir.

8 ya da 10 parça ile başlayan minikler içi yaş ilerledikçe parça sayısı artırılabilecek, aile içinde bir eğlenceye dönüşmesi açısından ise 500 ile 3000 parça arasında değişen puzzlelar tercih edilebilmektedir. Kesim olarak ta farklı çeşitler bulunmakta yeni başlayanlar için Educa denilen tombul ve kısa kesimli parçalar ideal bir oyun aracı olabilecektir. Bunun yanında dar ve uzun parçalı yap-bozlarda bulunmakta, istenilen zorluk derecesi seçimlerin ana kriteri olarak etkili olacaktır. Tombul parçalarda puzzle yapmanın püf noktalarına bakacak olursak, parçalarında önce şekillerine göre ayrılması olacaktır. Şekillerine göre ayrılan parçalar arasında da aynı renk tonu içerisindeki parçalar ayrıldığında parçaları birleştirmek çok dada kolay olacaktır. Daha sonra parçaların uzunluk ve kısalıklarına göre de ayırımlar yapılabilir.

İşin bundan sonraki kısmındaki en önemli adım ise puzzle ‘ın birleştirileceği çerçevenin oluşturulmasıdır. Çerçeve oluşumu ve parça ayırımı puzzle yapmanın püf noktaları arasında en verimli sonuçlar oluşturan özellikler arasındadır. Yapılacak resmin bütününü görmekte gerekli olmakta, konsantre olarak, çok kısa zaman dilimleri içerisinde başarılı sonuçlar alınabilecektir. Bu oyun için belirli bir yaş aralığı olmamakta; çocuklar kadar büyükler arasından da oyunun tiryakileri çıkabilmektedir. Stres atmak için çok ideal bir faaliyet olan puzzle, çocuklar için beyin jimnastiği anlamına gelecek ve farklı olaylarda çocuklara çok daha hızlı ve pratik karar verme yetisi kazandıracaktır. Oyun çocuklar tarafından çok sevilmekte ve kaliteli eğitim zamanları için çok ideal bir seçim olarak ebeveynlere de hitap etmektedir.

 

İlginizi Çekebilir: MAKET OYUNCAK YAPIMI TEKNİKLERİ

Yorum Yok

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir