Menu

Scrabble Zeka Oyunu Hakkında

Scrabbl_zeka_oyunu

Scrabble

Scrabble, uzun bir dönemin en iyi kelime oyunlarından bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Özellikle dile ilgi duyan ve zekâsını zorlamaktan hoşlanan kişiler için eğlenceli bir seçim olacaktır. Zaman zaman, aklınızın tamamen durduğunu hissetseniz ve oyunun bitiminde kendinizi ciddi anlamda yorgun hissetseniz de, yaratıcılığınızın arttığı kesin.

Scrabble Kaç Kişi İle Oynanır?

Her ne üreticileri minimum 2 ve maksimum 4 kişi ile oynanacağını söylese de, böyle bir genelleme yapmak doğru değil. Grupları oluşturduktan sonra, 2 adet kendi oluşturduğunuz ıstaka ile 6 kişi oynamanız da mümkün olacaktır.

Scrabble Kaç Yaş Üstü İçin Uygundur?

+7 yaş üzeri olarak geçmektedir; ancak okuma ve yazma bilen herkes rahatlıkla oynayabilir. Kelime dağarcığının geniş olması önemli. Günlük hayatlarında sınırlı sayıda kelime kullanan oyuncular için uygun olan bir oyun olmasa da, tek başlarına alıştırma yaparak kendilerini geliştirebilirler.

Scrabble Kutusunun İçeriği

Scrabble oyunun içeriğinde; harfleri yerleştireceğiniz bir karton bulunur. Amaç; kartonda bulunan karelere uygun harfleri yerleştirerek, yeni kelimeler üretmektir. Bunun için; bir torba ve torbaya koyacakları taşlar ile beraber, 4 adet ıstaka bulunur.

Scrabble Nasıl Oynanır?

  • Öncelikle, ilk oyuna başlayacak kişi seçilir. Bunun için herkes torbadan birer harf çeker ve alfabede en önde olan harfe göre, oynama sırası belirlenir.
  • Bu sıraya göre herkes önüne 7 adet harf alır ve sırayla dizim işlemleri başlar.
  • Yalnızca ortada bulunan kareden başlanabilir ve sonraki tüm kelimeler de birbirine bağlı olmalıdır.
  • Özel isimler kabul edilmeyip, isimlerin yalnızca basit halleri kabul edilir.
  • Sırayla oyuncular harfleri yerleştirirken, karton üzerinde yer alan kelimenin 2-3 katı ile harfin 2-3 katı belirteçleri, puanlama sırasında göz önünde bulundurulur.
  • Elinizdeki tüm taşları bitirirseniz; +50 puan alırsınız ve yeni 7 taş alarak oyuna başlarsınız. Elinizdeki taşlar bitmediyse, ek puan alamazsınız ve elinizdeki taşları 7’ye tamamlamanız için gereken sayıda taş çekerek oyuna devam edersiniz.
  • Oyunun bitmesi için ya elinizdeki taşların bitmesi ya da 2 el boyunca kimsenin harf yerleştirememiş olması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: PARMAK KUKLA YAPIMI

Yorum Yok

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir