Menu

Star Wars Hayranlarına 15 Harika Oyuncak.

Star Wars, Türkçesi ile belirtecek olursak Yıldız Savaşları… İlk kez vizyona girdiği yıl olan 1977 yılından günümüze kadar yaklaşık 40 yıldır tüm dünyayı kasıp kavuran bambaşka bir dünyadan bahsediyoruz. Popüler dünyamızda bir film diyerek tanımlayamayacağımız Yıldız Savaşları, hayranları tarafından her şey olarak tanımlanan Yıldız Savaşları, serisinin yedinci filmi ile 10 yıllık aranın ardından 2015 yılının son günlerinde seyircisiyle buluştu…
Şimdi Yıldız Savaşları serisinin kısaca bir geçmişini hatırlayalım…

Öyle ki yaratıcısı George Lucas tarafından tasarlandıktan ve sonrasında 1977 yılında vizyona girdikten sonra adeta ABD film endüstrisine bir bomba gibi düşmüştür.  Vizyona girdiği o yıllarda bilim kurgu senaryosu tekniklerinin bilgisayar desteğinin çok çok sınırlı olduğu bir dönemde 11 milyon dolarlık bütçe ile çekilmiş ve 1 milyar 400 milyon doların üzerinde gişe hasılatı elde etmiştir. Bu rakam Star Wars’un ilk filmi için harcanan paranın 14 katı olduğu anlamına geliyordu. Daha sonra Indiana Jones filmleriyle de tanıyacağımız Harrison Ford, Star Wars’taki Han Solo rolüyle  en büyük adımını atacaktı.

Star wars 1980 yılında ikinci, 1983 yılında ise serisinin üçüncü filmi vizyona girdi ve çok uzun yıllar sürecek bir sessizliğe büründü. 1983 yılından 1999 yılına Star Wars serisi için yeni bir film çekilmedi. Filmsiz geçen bu 16 yılda Star Wars’un çizgi romanları, oyuncakları, bilgisayar oyunları ve hatta afişleri yok sattı.  Bu alanda da bir ilk olan Star Wars, genellikle çizgi romanların filmleştirildiği Hollywood’da filmdeki başarısından sonra çizgi romanı üretilen nadir filmler arasında yer alıyor.

Yıldız Savaşları 16 yıl sonra geri döndü

Luke Skywalker, Yoda,  Darth Vader, Obi-Wan Kenobi ve arkadaşları 16 yıllık bekleyişin ardından tekrar seyircisiyle buluştu. 1999 yılında serinin 4. filmi olsa da tüm serinin başlangıç senaryosu olan Yıldız Savaşları Gizli Tehlike vizyona girdi. 2002 yılında senaryonun ikinci bölümü olan “Yıldız Savaşları – Klonların saldırısı” ve 2005 yılında ise Yıldız Savaşları – Sith’in İntikamı” gişe hasılat rekorları ile hayranlarının beğenisine sunuldu.  2000’lerin en başındaki bu 3 filmde, Samuel L. Jackson, Natalie Portmann, Christopher Lee, Liam Neeson gibi süper yıldızlar rol aldı.

Yıldız Savaşları Güç Uyanıyor vizyonda, peki siz oyuncağını aldınız mı?

Şimdilerde ise efsane seri 10 yıllık aranın ardından Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor adlı yeni filminde yaptığı gişe hasılatı ile rekordan rekora koşuyor … Hayranları filmi izledikten sonra  bir sonraki  filmi iple çekmeye başladı bile.  Filmin vizyon tarihi belli olduğu andan itibaren Yıldız Savaşları serisinin oyuncakları da dev oyuncak mağazalarında yerlerini aldı…  Ve siz de bu oyuncaklar sayesinde yaklaşık 3 yıl sonra gelecek yeni filme kadar hasretinizi giderebilirsiniz.

İşte Yıldız Savaşları serisinin birbirinden değerli karakterlerinin gerçeğe çok yakın oyuncakları…

Darth Vader:

1.-Darth-WaderYıldız Savaşları serisi dendiğinde insanların adını hatırlamasa bile aklına gelen karakter olan Sith Lordu Darth Vader,  simsiyah kostümü ve kendine has maskesi ile hafızalara kazınmıştır. Zaten gelmiş geçmiş etkili film karakterleri listesinde de ilk üçte yer alan Darth Vader, Yıldız Savaşları’nda acımazsızlığı ile filmin kötü gücünü temsil etmektedir.

Yoda:

2-YodaYıldız Savaşları serisinde Jedi Konseyi Üyesi ve  Jedi üstadı olan Yoda,  korkunç  Galaktik İmparatorluğuna karşı savaşmaları için Luke Skywalker ve Obi-Wan Kenobi  gibi öğrencileri eğitmektedir. Aynı zamanda Klon askerlerinin komutasını da yapmıştır.

 

Luke Skywalker:

3-Luke-SkywalkerYıldız Savaşları serilerinin önemli karakterlerinden biri olan Luke Skywalker, Leia Organa’nın ikiz kardeşidir. Serinin en önemli liderlerinden olan Luke Skywalker,  çok iyi bir pilot ve Jedi savaşçısıdır. Galaktik İmparatorluğu’nun devirdikten sonra kurulan yeni Cumhuriyette general rütbesine yükselmesine karşın ordudan ayrılarak, hocası Yoda gibi güç yolunda bir Jedi eğitmeni olmaya karar verdi.

Obi-Wan Kenobi:

4-Obi-Wan-KenobiKlon ordularının en büyük generallerinden birisidir. Üstadı Yoda’dan sonra Yıldız Savaşları serisindeki en büyük Jedi ustasıdır. Ve efsanevi hayatı boyunca galaksinin geleceğini şekillendirmiştir.

 

Leia Organa:

5-Leia-OrganaSerinin ana karakterlerinden birisi olan Leia Organa,  Alderaan Prensesidir.  Çok iyi bir politikacı, yakalanması imkansız bir casus ve kusursuz bir savaşçı olan Leia Organa, Yeni Cumhuriyeti için çok önemli bir rolü vardır. Aynı zamanda Luke Skywalker’ın ikiz kardeşi olmasına karşın bunu ikinci serinin sonlarında öğrenir.

Han Solo:

6-Han-SoloYıldız Savaşları serilerinde yardımcısı Chewbacca ile çok iyi bir pilottur.  Luke Skywalker ve Obi-Wan Kenobi’den aldığı ücret karşılığında Prenses Leia Organa’yı kurtarırken hikayeye dahil olur. Bu görev sırasında Prense Leia Organa ile aşık olur ve evlenirler.

Chewbacca:

7-ChewbaccaWookie ırkından bir dev olan Chewbacca, Han Solo’nun yardımcı pilotu olmakla beraber, bir süre Yoda’nın korunması görevini de üstlenmiştir.

Kylo Ren:

8-Kylo-RenYıldız Savaşları’nın son filmi olan Güç Uyanıyor’da dahil olmuş, Han Solo Leia, Organa’nın oğludur. Bir Jedi eğitimi alarak yetişmesine karşın kötülerin safına katılmıştır. Ren Şovalyeleri eğiticisi olmakla beraber, büyükbabası olan Darth Vader’ın yolunda ilerlemektedir.

Kaptan Phasma:

9-Kaptan-PhasmaYıldız Savaşları’nın son filmine senaryoya dahil edilen yeni bir karakter olan Kaptan Phasma, fimin fragmanları çıktığında büyük ilgi uyandırmıştı. Ama son filmi izleyenler Kaptan Phasma ile ilgili çok fazla görünmediği için hayal kırıklığına uğradı. Kim bilir belki de serinin gelecek filmlerinde rolünün hakkını verecektir.

 

BB-8:
BB8

Yıldız Savaşları Güç Uyanıyor filmi vizyona girmeden önce piyasaya oyuncağı sürülen sevimli robot BB-8 filmden sonra çok popüler olacak bir oyuncak. Filmdeki rolü çok önemli olmasa da akıllı telefonunuza indirebileceğiniz uygulaması ile kontrol edebileceğiniz oyuncağı ile sizi çok eğlendirecek.

Milennium Falcon:

21-Milennium-FalconYıldız Savaşları serisinin en çılgın pilotlarından olan Han Solo’nun ışık hızına çıkabilen uzay gemisidir. Filmdeki ihtişamı üretilen her oyuncağına da yansıyan Milennium Falcon’un en büyüleyici oyuncak versiyonu ise uzaktan kumanda ile uçurabileceğiniz quadcopter.
Millennium Falcon Quad adıyla satılan oyuncak Yıldız Savaşları’nın lisanslı en çok satılan oyuncaklarından bir tanesidir.

Işın Kılıcı:

22-isin-kiliciIşın kılıçları tüm Yıldız Savaşları serilerinde ne çok rağbet edilen oyuncaklar arasında yer almıştır. Yıldız Savaşları Güç Uyanıyor serisinde en dikkat çeken yeni karakterlerden olan Kylo Ren’ın ışın kılıcı da en çok satan Yıldız savaşları oyuncakları arasında yer aldı. Türkiye’de de Star Wars Kylo Ren FX Ultimate adıyla satılan ışın kılıcı göz alıcı kırmızılığı ve çok gerçekçi ses efektleri ile oynayan herkesi kendine hayran bırakıyor.

 

Snowspeeder:

23-snowspeederYıldız Savaşları serilerindeki en güçlü ve en hızlı savaş gemilerinden biridir. Üst düzey yok edici silah teknolojisine sahip Snowspeeder’ın en etkili pilotlarından birisi de filmin en güçlü kahramanlarından bir tanesi olan Luke Skywalker’dır. Filmin yıldızlarından olduğu gibi Snowspeeder’ın oyuncakları da turuncu kıyafetli pilotları ile birlikte en çok rağbet görenler arasında yer alır.

 

Elektronik silahlar:

24-Elektronic-gun Yıldız Savaşları Güç Uyanıyor filminde karakterin elinde ilginç tasarımlarıyla birçok silah izledik. İşte o silahların birçoğunun oyuncakları da üretildi. Her birinin farklı özellikleri olmakla beraber çıkardıkları sesler ve gerçekçilikleri ile size ve çocuklarınız sanki filmin içerisindeymiş hissi uyandıracak.

Maskeler:

25-maskelerYıldız Savaşları serisinde en fazla yeni karakterin girdiği film olan Güç Uyanıyor’daki iki karakter var ki  maskelerine olan ilgi daha filmin tanıtımlarında başladı. Kylo Ren ve Captain Phasma’dan bahsediyoruz.  Bu ikili ile ilgili filme oyuncak satışlarını artırmak için dahil edildiğini düşünenler olsa da sadece maskeleri bile Yıldız Savaşları’na  ‘iyi ki böyle karakterler girmiş’ dedirtecek başarılı bir tasarımları var. 

 

İlginizi Çekebilir: 7 Adımda Yumurta Kolisinden Tırtıl Nasıl Yapılır?

Yorum Yok

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir