Menu

Tarih kokan oyuncaklar (Bölüm – 1)

 

Tarih kokan oyuncaklar

Oyuncaklar… Onlar hep hayatımızdaydılar. Yani insanlık var olduğundan beri, çocuklar var olduğundan beri bir şekilde oyuncakların hayatımızda olduğuna inanılıyor. Arkeologların yaptığı çalışmalara göre dünyanın bilinen ilk oyuncak 4 bin yıl öncesine dayanıyor. İtalya’da 2004 yılında bulunan en eski oyuncak taştan yontulmuş bir bebek olarak kayıtlara geçmiş.

Tarih bilimine göre, 4 bin yıldır oyuncaklar hayatımızda diyebiliriz. Biz de sizin için böyle bir konudan esinlenerek binlerce yıl öncesinden değil belki ama onlarca yıl öncesinden tarihi oyuncakları derlemek istedik.

Eski tahta Legolar:

1-Eski tahta Legolar1891 doğumlu Danimarkalı bir marangoz olan Ole Kirk Christiansen, meslek hayatı boyunca ürettiği ürünlerde küçük bir değişikliğe giderek, 1932 yılında tahtadan oyuncaklar üretmeye başlar. Fotoğrafta görmüş olduğunuz ahşap oyuncakla Lego’nun mucidi Christiansen’in ilk oyuncaklarından biridir. Lego kelimesi de Danimarka dilinde “leg godt” yani Türkçe anlamıyla iyi oyun kelimelerinden türetilmiştir.

70 yıllık oyuncak uçak: 

2-70 yıllık oyuncak uçakİkinci dünya savaşı döneminde üretilen bu oyuncak savaşın izlerini üzerinde taşıyor. En azından üreticisi içinde bulunduğu dönemi oyuncağa yansıtmış.  70 yaşındaki bu oyuncak uçak geçtiğimiz yıl bir müzayede 10 bin dolara satıldı.

Eski ahşap minibüs:

3-eski-ahsap-minibus1950’li yıllardan kalma minibüs her haliyle tarih kokan bir oyuncak. Dökülmüş boyalar, daha 500 yıl dayanabilecekmiş gibi görünen ahşap gövde ve tekerlekler… Tam anlamıyla yaşayan bir tarih gibi karşımızda duruyor.

Paslanmış demir otobüs:

4-Paslamış demir otorbüsBir otobüs de ABD’den… Unutulduğu yerde adeta yıllara meydan okuduğu paslanmış demir gövdesinden ve hareket etmemekten çürümüş kauçuk lastiklerinden belli. Öyle ki insanın pasını silesi, hatta bulunduğu yerden kaldırası bile gelmiyor.

Tahta traktör:

5-Tahta traktörYerli yabancı birçok filmde gördüğümüz, kısacık şortuyla minik bir çocuğun önündeki ipten tutarak çekelediği ahşap bir oyuncak. Şu anki basit görünümünün altında mutlu ettiği çocukların bir gurur var sanki. 

Buharlı bir kara tren:

6-Buharlı bir kara trenMinibüs olur, traktör olur, uçak olur da eski dönemlerin en yaygın araçlarından birisi olan kara trenin oyuncağı olmaz mı! Bir insan eli değdiği, minik bir bakımdan geçtiği için yeni duruyor olabilir. Ama bakmayın siz bu haline, kim bilir kaç çocuğu elleri değdi ona…

İlginizi Çekebilir: Çocuklar için 10 eğitici oyuncak örneği

Yorum Yok

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir